Ιούν 05 2008

05 Ιουνίου – Παγκόσμια ημέρα Περιβάλλοντος

Παγκόσμια ημέρα Περιβάλλοντος σήμερα:

images3.jpg

Όλοι εμπλεκόμαστε στην προστασία του περιβάλλοντος ,πολιτεία , βιομήχανοι , απλοί πολίτες.Εγώ θα σας μιλήσω σαν απλός πολίτης .

Τι θα απαντούσατε στο παιδί σας αν σας ρωτούσε -Μαμά , γιατί κλαίει η Γή;

images0.jpg

Δεν θα του εξηγούσατε και δεν θα του υποδεικνύατε τρόπους προστασίας του περιβάλλοντος , αλλάζοντας απλά τις καθημερινές σας συνήθειες;

Δείτε τι κάνω εγώ:

Πως συμβάλλω στην προστασία του πλανήτη σαν άτομο:

images2.jpg

( Δέκα τρόποι για να γίνετε και εσείς ενεργοί πολίτες.)

1.Αφήνω το αυτοκίνητο στο σπίτι και πηγαίνω στη δουλειά με τα μέσα μαζικής μεταφοράς, με το ποδήλατο ή με τα πόδια.

ΑΝ είναι μακριά η δουλειά μου ,τότε χρησιμοποιώ το αυτοκίνητό μου εκ περιτροπής με άλλους συναδέλφους,. Το ίδιο κάνω και με φίλους όταν βγαίνω έξω για φαγητό.

2. Χρησιμοποιώ υφασμάτινες οικολογικές τσάντες ( έχουν τα Praktiker ,με 2.50 Euro) αντί για τις πλαστικές σακούλες, εκτός αν αυτές είναι οικολογικές. Τέτοιες οικολογικές σακούλες ,από άμυλο πατάτας και καλαμποκιού έχουν τα Super Market Βερόπουλος ( ναι τον διαφημίζω ας τον μιμηθούν και άλλα Super Market) οι οποίες διασπώνται στο περιβάλλον σε δύο μήνες. Σε αντίθεση με τις πλαστικές σακούλες που χρειάζονται δεκαετίες και μολύνουν το περιβάλλον.

3. Αντικαθιστώ τους κοινούς λαμπτήρες με λάμπες οικονομίας: καταναλώνουν λίγο ρεύμα, είναι ανθεκτικές και έχουν υψηλή απόδοση. Σβήνω το φως όταν βγαίνω από το δωμάτιο. Εξοικονομώ ενέργεια από τις ηλεκτρικές συσκευές στο σπίτι και στη δουλειά μου.

images-energy.jpg

4.Συμμετέχω ενεργά στην ανακύκλωση. Αν δεν υπάρχει Μπλέ Κάδος Ανακύκλωσης στην γειτονιά μου ενημερώνω αμέσως τον Δήμο μου. Ανακυκλώνω χαρτί, αλουμίνιο, γυαλί , πλαστικά. Έτσι μειώνω την εξάντληση των φυσικών πόρων.

images5.jpg

5.Πετάω τις χρησιμοποιημένες μπαταρίες στους ειδικούς κάδους ανακύκλωσης των καταστημάτων.

6.Δεν πετάω σκουπίδια στους δρόμους , στις παραλίες ή στα δάση .

7. Επιλέγω οικολογικά και φιλικά προς το περιβάλλον προϊόντα. Επίσης δεν αγοράζω προϊόντα μιας χρήσης.

8. Δεν σπαταλώ το νερό , αφού κατανοώ τη σπουδαιότητά του .

9. Προστατεύω τα δάση από πυρκαγιές και συμμετέχω σε δενδροφυτεύσεις ομαδικά με άλλους ή ατομικά. Φυτεύω δένδρα στην αυλή του σπιτιού μου , σε ένα κτήμα μου ,σε κοινόχρηστο χώρο της πόλης μου ή στην αυλή του σχολείου μου.

images56.jpg

10. Τέλος , αναλαμβάνω δράσεις στην τοπική κοινωνία , για την προστασία του πλανήτη γενικότερα.

Ένα ρητό λέει: «ΤΗΝ ΓΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ»

Γι? αυτό είμαστε υποχρεωμένοι να τους την παραδώσουμε ΚΑΘΑΡΗ.

4 σχόλια μέχρι τώρα

4 σχόλια προς “05 Ιουνίου – Παγκόσμια ημέρα Περιβάλλοντος”

1.   ΠΟστο 08 Ιούλ 2008 στις 7:11 μμ     1

Arganasta τι έγινες; Γιατί δεν ενημερώνεις πια το ιστολόγιο σου;

2.   ΑΡΓΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥστο 14 Ιούλ 2008 στις 6:55 μμ     2

Προς school-a ,
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Είμαι καλά.Έλειπα πολύ καιρό από το σπίτι.Δεν διαθέτω laptop. Έκανα πολλά μπάνια.Ελπίζω να είμαι πιό πολλές μέρες σπίτι από δω και πέρα, για να μπορέσω να ασχοληθώ με το ιστολόγιο μου.
    Να είσαι καλά. 🙂

3.   ΠΟστο 14 Ιούλ 2008 στις 7:37 μμ     3

@arganasta
    Χαίρομαι που είσαι καλά. Καλή συνέχεια στις διακοπές σου (βλέπε μπάνια) και καλή συγγραφή (βλέπε ιστολόγιο).
    🙂

4.   ΑΡΓΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥστο 14 Ιούλ 2008 στις 9:11 μμ     4

@ school-a
    Ευχαριστώ επίσης!Aν και για συγγραφή το βλέπω λίγο χλωμό το καλοκαίρι 🙂