Δημιουργούμε δασοπαιχνίδια με Hotpotatoes!

Παίξτε εδώ τα δασοπαιχνίδια που οι μαθητές δημιούργησαν μέσω του «HotPotatoes» ενός προγράμματος ανοιχτού λογισμικού. Τα παιχνίδια δημιουργήθηκαν σε συνέχεια των δράσεων που έχουν παρουσιαστεί προηγουμένως, στα πλαίσια του προγράμματος Teachers4europe που διακρίθηκε στην πρώτη θέση στο νομό Κορινθίας, στα πλαίσια καινοτόμων δράσεων Περιβαλλοντικής Αγωγής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης «Δρω στη φύση κι εξερευνώ τη βιοποικιλότητα» που υλοποιείται στη Δ2 τάξη τη σχολική χρονιά 2016-2017 και στα πλαίσια της συμμετοχής μας στο διεθνές ευρωπαϊκό δίκτυο με συμμετοχή 15 ευρωπαϊκών χωρών «Learning about forests – Μαθαίνω για τα Δάση» υπό την αιγίδα του δικτύου Ecoschools-Οικολογικά Σχολεία της ΕΕΠΦ-FEE Foundation for Environmental Education.

hot-potatoes-1-638