Καλή χρονιά με 19 συμβουλές από την Μαρία Μοντεσσόρι!

Το 2018 έφτασε και διανύουμε τις πρώτες μέρες του!
Το 2017 έφυγε όμορφα αφήνοντας πίσω του πάρα πολύ ευτυχισμένες στιγμές και μέρες τόσο σε προσωπικό όσο και σε επαγγελματικό επίπεδο…
Ελπίζω και το 2018 να είναι όμορφο, δημιουργικό, ευλογημένο με υγεία, ευτυχία και χαρά σε όλους μας!!!

Εθνική και Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Σήμερα όπως και κάθε χρόνο από το 1992 εορτάζεται η Εθνική και Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, δεδομένου ότι τη συγκεκριμένη ημέρα υιοθετήθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ το Πρόγραμμα δράσης για τα ΑμΕΑ. Αν θέλετε μπορείτε να πατήσετε εδώ για να δείτε περισσότερες πληροφορίες και βίντεο.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Πολιτισμού Σταύρος Νιάρχος

Μπορείτε να πατήσετε εδώ για να δείτε στιγμιότυπα από την  εκπαιδευτική επίσκεψη που πραγματοποιήσαμε στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

20170602_101822

5 Ιουνίου:Γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος!!

Πατήστε εδώ για να δείτε μερικές από τις δράσεις μας!Αναγνωρίζοντας τη σημασία της ξεχωριστής αυτής μέρας τα μέλη της Παιδικής HELMEPA ετοίμασαν ζωγραφιές και μηνύματα για την προστασία του Περιβάλλοντος. Θερμά συγχαρητήρια στη μαθήτρια της τάξης μας Μελίνα Χ. της οποίας η ζωγραφιά-αφίσα επιλέχθηκε από την παιδική Helmepa να εκπροσωπήσει τα δημοτικά

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Το τραγούδι μας:Θα είμαι πάντα εδώ!

Η Δ2 τάξη συμμετείχε στη φετινή εκστρατεία για την Παγκόσμια Εβδομάδα Δράσης για την Εκπαίδευση 2017 της Actionaid «Ένα τραγούδι, πολλά σχολεία, ένας κόσμος!» Πατήστε εδώ για να ακούσετε το τραγούδι μας!!

Συμμετοχή στον 6ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Λογοτεχνίας «Σοφία Φίλντιση-Το δέντρο της Σοφίας»

Οι μαθητές της Δ2 τάξης συμμετείχαν στον 6ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Λογοτεχνίας «Σοφία Φίλντιση – Το δέντρο της Σοφίας», με θέμα «Έθιμα του τόπου μας και του κόσμου όλου». Μπορείτε να δείτε εδώ περισσότερες πληροφορίες για τη συμμετοχή μας.

Διεξαγωγή εκπαιδευτικού προγράμματος για τα πνευματικά δικαιώματα

Δείτε εδώ την εκδήλωση – εκπαιδευτικό πρόγραμμα που διοργανώθηκε για την Πνευματική Ιδιοκτησία σε συνεργασία με τον Οργανισμό Πνευματικής Ιδιοκτησίας και τη δικηγόρο και νομική εκπρόσωπο του Οργανισμού κα. Μαρία Σινανίδου, στο πλαίσιο του εορτασμού της ημέρας Πνευματικής Ιδιοκτησίας στις 26 Απριλίου.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Δημιουργούμε δασοπαιχνίδια με Hotpotatoes!

Παίξτε εδώ τα δασοπαιχνίδια που οι μαθητές δημιούργησαν μέσω του «HotPotatoes» ενός προγράμματος ανοιχτού λογισμικού. Τα παιχνίδια δημιουργήθηκαν σε συνέχεια των δράσεων που έχουν παρουσιαστεί προηγουμένως, στα πλαίσια του προγράμματος Teachers4europe που διακρίθηκε στην πρώτη θέση στο νομό Κορινθίας, στα πλαίσια καινοτόμων δράσεων Περιβαλλοντικής Αγωγής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης «Δρω στη φύση κι

23 Μαΐου:Παγκόσμια Ημέρα Χελώνας

Η Παγκόσμια Ημέρα Χελώνας γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 23 Μαΐου. Είναι μια πρωτοβουλία που ξεκίνησε το 2000 στις ΗΠΑ με σκοπό την πληροφόρηση και την ευαισθητοποίηση του κοινού για τις χελώνες, ενθαρρύνοντας δράσεις για την προστασία τους. Δείτε εδώ περισσότερες πληροφορίες!!

ημερα χελωνας 23

<p/></a><a href= » Διαβάστε όλο το άρθρο

22 Μαΐου: Διεθνής Ημέρα Βιοποικιλότητας

Η 22η Μαΐου έχει καθιερωθεί από τα Ηνωμένα Έθνη ως Διεθνής Ημέρα για τη Βιοποικιλότητα, με σκοπό να αυξήσει την κατανόηση και ευαισθητοποίηση της ευρύτερης κοινωνίας γύρω από αυτή. Δείτε εδώ μερικές από τις δράσεις που υλοποιήσαμε!!!

βιοποικιλοτητα » Διαβάστε όλο το άρθρο