Νεο βιβλίο για της Βάσεις Δεδομένων στο ΕΠΑΛ

Για να είμαστε ποιο ακριβείς:

Το ΑΠΣ που δημοσιεύτηκε στο φύλλο της κυβέρνησης 2010/16-09-2015  δεν καθορίζει για το μάθημα κάποιο βιβλίο και αναφέρει ενδεικτικά κάποια εργαλεία για ασκήσεις όπως το Dia και MySQL Workbench.

Βέβαια 150 σελίδες αποτελούν ουσιαστικά ένα παράλληλο βιβλίο, που δεν έχει και πολλά να ζηλέψει από το βιβλίο των Zαχαρή κ.α

Από μια πρώτη ανάγνωση θα έλεγα ότι το βιβλίο των Γιάτα κ.α είναι λιγότερο απλωμένο θεματικά και θεωρητικά (με εξαίρεση το κεφάλαιο για τις βάσεις στο διαδίκτυο)  και ίσως αυτό είναι καλό στη σύγχρονη τάξη , το να προσπαθήσεις να επικεντρώσεις τις λίγες δυναμεις (δικές σου και της τάξης) σε ένα σημείο και στην περίπτωση των ΕΠΑΛ αυτό το σημείο πρέπει να είναι κυρίως πρακτικό.

Το πρόβλημα με το βιβλίο των Γιάτα κ.α είναι ότι αναφέρεται σε εκτεταμένο παράρτημα στην mysql workbench 5.2 που όμως δεν μπορεί εύκολα να εγκατασταθεί σε περιβάλλον Ubuntu και η οποία είναι πλεον 3 ετίας.

Οπότε ξεκίνηση μια μικρή προσπάθεια να γράψω ένα πρόχειρο οδηγό για το πως μπορεί ενας συνάδελφος να ξεκινήσει και να δουλέψει στο mysql workbench 6+ .

Μπορείτε να μεταφορτώστε το οδηγό από εδώ.

Ετικέτες:, ,