Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες – Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Μαθαίνουμε για τους πρόσφυγες”

Καθώς ο πληθυσμός των ανθρώπων παγκοσμίως που αναγκάζεται να αφήσει το σπίτι του εξαιτίας της βίας και των συρράξεων ολοένα και αυξάνεται, ο δημόσιος διάλογος γύρω από αυτό το θέμα εντείνεται.

Τα σχολεία σε όλο τον κόσμο φιλοξενούν έναν αυξανόμενο αριθμό μαθητών προσφύγων. Οι εκπαιδευτικοί βρίσκονται έτσι αντιμέτωποι με νέες προκλήσεις και αναζητούν εργαλεία για να μπορέσουν να ανταποκριθούν καλύτερα στις εκπαιδευτικές ανάγκες των νέων μαθητών τους.

Το εκπαιδευτικό υλικό “Μαθαίνουμε για τους πρόσφυγες” της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR)  περιλαμβάνει πηγές και δραστηριότητες που μπορούν εύκολα να προσαρμοστούν για χρήση μέσα στην τάξη για την επεξεργασία θεμάτων σχετικά με τους πρόσφυγες, το άσυλο, τη μετανάστευση και την ανιθαγένεια. Περιλαμβάνει επίσης ξεχωριστές ενότητες με προτάσεις δραστηριοτήτων και οδηγούς για το πώς μπορούμε να καλωσορίσουμε τους μαθητές πρόσφυγες στην τάξη.

Οδηγός Δραστηριοτήτων (Πρωτοβάθμια & Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση)

Πρόσφυγες είναι οι άνθρωποι που αναγκάζονται να διαφύγουν από τις συγκρούσεις και τις διώξεις.

Μετανάστες είναι οι άνθρωποι που επιλέγουν να μετακινηθούν σε μια χώρα για διαφορετικούς λόγους.

Εσωτερικά εκτοπισμένοι είναι οι άνθρωπο που αναζητούν ασφάλεια σε άλλες περιοχές της χώρας τους.

Αιτούντες άσυλο είναι οι άνθρωποι που ζητούν διεθνή προστασία από τις συγκρούσεις και τις διώξεις.

Ανιθαγενείς είναι οι άνθρωποι που δεν έχουν την ιθαγένειας καμίας χώρας.