«Επιμορφωτικό Σεμινάριο “Δημιουργικής Γραφής» στο Γυμνάσιο και ΕΠΑΛ»

Με σκοπό τη βελτίωση της διδασκαλίας της δημιουργικής γραφής, που εφαρμόστηκε ως καινοτομία στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας στο Γυμνάσιο και στο ΕΠΑΛ από την προηγούμενη σχολική χρονιά 2016-2017 διοργανώνεται επιμορφωτικό σεμινάριο από τους Σχολικούς Συμβούλους κ.κ. Βετσόπουλο Απόστολο (ΠΕ02) και Σπυρέλη Χρυσούλας (ΠΕ02), το οποίο απευθύνεται στους/στις εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ02 που υπηρετούν στα Γυμνάσια και ΕΠΑ.Λ. επιστημονικής ευθύνης τους, αρμοδιότητας της Διεύθυνσης Δ/θμιας Εκπαίδευσης Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας, με θέμα «Η δημιουργική Γραφή στην τάξη: Καλές πρακτικές εκπαιδευτικών και ανατροφοδότηση – Συνομιλία με τοπικούς συγγραφείς», υπό την προϋπόθεση ότι οι εν λόγω εκπαιδευτικοί θα έχουν ολοκληρώσει τα διδακτικά τους καθήκοντα, τα σχολικά προγράμματα θα αναδιαμορφωθoύν, ώστε να μη διαταραχθεί η εύρυθμη λειτουργία των σχολείων και ότι έχει εξασφαλιστεί άδεια παρουσίας για τους/τις επιμορφωτές/τριες.

Το επιμορφωτικό σεμινάριο θα υλοποιηθεί σύμφωνα με τον ακόλουθο πίνακα:

ΗΜΕΡ-ΝΙΑ

/ ΩΡΑ

ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΘΕΜΑΤΑ/

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ
Τρίτη

17-04-2018

11:45– 13:45

Μουσικό Σχολείο Αγρινίου Τμήμα 1

«Πώς η Τοπική ιστορία αποτυπώνεται στη λογοτεχνία»

Εισηγητές

κ. Βετσόπουλος Απόστολος –

κ. Σταυρίδης Σταύρος

——————–

Τμήμα 2

«Προτάσεις φιλαναγνωσίας στους μαθητές»

Εισηγήτρια

κ. Ζορμπά Βησσαρία

εκπ-κός κλ. ΠΕ02,

Δ/ντρια 4ου  Γυμν. Αγρινίου

———————-

Τμήμα 3

«Παρουσίαση καλών πρακτικών στην εφαρμογή της καινοτομίας της δημιουργικής γραφής-ανατροδότηση-Γυμνάσιο»

Εισηγητής

κ. Βετσόπουλος Απόστολος

Σχολ. σύμβουλος ΠΕ02

———————-

Τμήμα 4

«Παρουσίαση καλών πρακτικών στην εφαρμογή της καινοτομίας της δημιουργικής γραφής – ανατροδότηση – ΕΠΑΛ»

Εισηγήτρια

κ. Σπυρέλη Χρυσούλα

Σχολ. σύμβουλος ΠΕ02

Οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ02 που υπηρετούν στα Γυμνάσια και ΕΠΑ.Λ. των Δήμων Αγρινίου, Θέρμου, Ακτίου -Βόνιτσας, Ξηρομέρου και Αμφιλοχίας, σχολεία  επιστημονικής ευθύνης των Σχολικών Συμβούλων κ.κ. Βετσόπουλου Απόστολου (ΠΕ02) και Σπυρέλη Χρυσούλας (ΠΕ02), αρμοδιότητας της Διεύθυνσης Δ/θμιας Εκπαίδευσης Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας.

Επισημαίνεται ότι οι μετακινήσεις των συμμετεχόντων θα πραγματοποιηθούν χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.