ΘΕΜΑ: «Επιμορφωτικά Σεμινάρια Νοεμβρίου 2016 για το ΕΠΑΛ του Σχολικού Συμβούλου ΠΕ02»

ΣΧΕΤ.: «Φ.1.4β/ΚΔ/12161/20-10-2016 Απόφ. Περ/κού Διευθυντή Εκπ/σης Δυτ. Ελλάδας»

Σας ενημερώνουμε ότι για τον Προγραμματισμό του διδακτικού έργου και τον Εξορθολογισμό-διαχείριση της διδακτέας ύλης των φιλολογικών μαθημάτων σύμφωνα με τις αλλαγές του νέου Προγράμματος Σπουδών (ΠΣ) στο Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑΛ) και τις οδηγίες του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) κατά το νέο σχολικό έτος 2016-2017 θα πραγματοποιηθούν δύο (2) επιμορφωτικά σεμινάρια τα οποία απευθύνονται στους/στις εκπαιδευτικούς κλάδου (ΠΕ02) που υπηρετούν σε σχολικές μονάδες ΕΠΑΛ της επιστημονικής ευθύνης μου, αρμοδιότητας της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας, με θέματα «Προγραμματισμός, Αλλαγές και Εξορθολογισμός της διδακτέας ύλης των φιλολογικών μαθημάτων του Επαγγελματικού Λυκείου», υπό την προϋπόθεση ότι οι εν λόγω εκπαιδευτικοί θα έχουν ολοκληρώσει τα διδακτικά τους καθήκοντα και ότι τα σχολικά προγράμματα θα αναδιαμορφωθoύν, ώστε να μη διαταραχθεί η εύρυθμη λειτουργία των σχολείων.

Τα επιμορφωτικά σεμινάρια θα υλοποιηθούν σύμφωνα με τον ακόλουθο πίνακα:

ΗΜΕΡ/ΝΙΑ/ ΩΡΑ ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΘΕΜΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ
Τρίτη01-11-2016

5η, 6η και 7η διδακτικές ώρες

2ο ΕΠΑ.Λ. Αγρινίου «Προγραμματισμός, Αλλαγές και Εξορθολογισμός της Διδακτέας ύλης των Φιλολογικών μαθημάτων των ΕΠΑ.Λ.» Οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ02 που υπηρετούν στα ΕΠΑ.Λ. τα οποία ανήκουν στο Δήμο Αγρινίου επιστημονικής ευθύνης του Σχολικού Συμβούλου κλ. ΠΕ02 κ. Βετσόπουλου Α., αρμοδιότητας της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας
Τρίτη08-11-2016

5η, 6η και 7η διδακτικές ώρες

ΕΠΑ.Λ. Βόνιτσας «Προγραμματισμός, Αλλαγές και Εξορθολογισμός της Διδακτέας ύλης των Φιλολογικών μαθημάτων των ΕΠΑ.Λ.» Οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ02 που υπηρετούν στα ΕΠΑ.Λ. τα οποία ανήκουν στο Δήμο Ακτίου-Βόνιτσας και στο Δήμο Αμφιλοχίας, επιστημονικής ευθύνης του Σχολικού Συμβούλου κλ. ΠΕ02 κ. Βετσόπουλου Α., αρμοδιότητας της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης της Περιφερειακής Ενότητας Αιτωλοακαρνανίας

Επισημαίνεται ότι οι μετακινήσεις των συμμετεχόντων θα πραγματοποιηθούν χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.