Απρ 26 2013

Αδελφοποίηση του σχολείου μας με το Λύκειο Κύκκου Πάφου

Στὶς 2 Ἀπριλίου 2013 πραγματοποιήθηκε ἡ ἀδελφοποίηση τοῦ σχολείου μας μὲ τὸ Λύκειο Κύκκου Πάφου. Γιὰ τὸν σκοπὸ αὐτὸ ὁμάδα καθηγητῶν καὶ μαθητῶν τοῦ Λυκείου Πάφου ἦλθε στὴν χώρα μας στὶς 31 Μαρτίου καὶ παρέμεινε ἕως καὶ τὴν Τετάρτη 3 Ἀπριλίου.

Τὴ Δευτέρα 1η Ἀπριλίου εἴχαμε τὴν χαρὰ νὰ ἑορτάσουμε, σὲ τελετὴ ποὺ πραγματοποιήθηκε στὸ ἀμφιθέατρο τοῦ σχολείου μας μαζὶ μὲ μαθητὲς ἀπὸ τὸ Λύκειο Κύκκου Πάφου, τὴν ἐθνικὴ ἐπέτειο τῆς ἀπελευθέρωσης τῆς Κύπρου.

Μὲ ἀφορμὴ τὴν προτομὴ τοῦ Κύπριου ἥρωα Εὐαγόρα Παλληκαρίδη ποὺ βρίσκεται στὴν εἴσοδο τοῦ σχολείου μας ἔγινε ἀφιέρωμα ἀπὸ ὁμάδα μαθητῶν στὴν ἐπέτειο τῆς ἀπελευθέρωσης μὲ τίτλο «Ὁ Εὐαγόρας Παλληκαρίδης καὶ ὁ ἀγώνας τῆς Κύπρου γιὰ τὴν ἀπελευθέρωση», δόθηκαν σύγχρονες προεκτάσεις στὸ ζήτημα καὶ στὴ συνέχεια προβλήθηκαν φωτογραφίες ἀπὸ ἀξιοθέατα τῶν δύο χωρῶν ποὺ ἔδεναν ἁρμονικὰ μεταξύ τους. Ἀκολούθησε ἀφιέρωμα στὴν ἐπέτειο τῆς ἀπελευθέρωσης ἀπὸ τοὺς Κύπριους μαθητὲς καὶ παρουσίαση μὲ θέμα «Ἡ ἀδιάλειπτη σχέση Κύπρου-Ἑλλάδας μὲ ἀφορμὴ ἕνα στίχο τοῦ Σεφέρη». Μὲ τὴν παρουσία του μᾶς τίμησε ὁ πρέσβης τῆς Κύπρου κ. Ἰωσὴφ Ἰωσήφ.

Τὴν Τρίτη 2 Ἀπριλίου ἔγινε ἡ ἀδελφοποίηση τῶν δύο Λυκείων στὸ ἀμφιθέατρο τοῦ σχολείου μας. Ἐκφωνήθηκε λόγος ἀπὸ τὴν ὑποδιευθύντριά μας κυρία Ἕλενα Τσίκιζα-Νικολακάκη, μὲ ἀφόρμηση τὸ ποίημα «Σαλαμίνα τῆς Κύπρος» τοῦ Γεωργίου Σεφέρη, ἐνῶ ἀπὸ τὴν πλευρὰ τοῦ ἀδελφοῦ σχολείου μίλησε ὁ βοηθὸς διευθυντὴς κ. Χρυσόστομος Χρυσοστόμου. Καὶ οἱ δύο ὁμιλητὲς τόνισαν τοὺς ἀδιάλυτους δεσμοὺς Ἑλλάδας-Κύπρου, ὅτι ἤμασταν καὶ εἴμαστε ἀδέλφια. Κατόπιν, ὑπεγράφη ἡ πράξη ἀδελφοποίησης ἀπὸ τὴ διευθύντρια τοῦ σχολείου μας κυρία Μαρία Νέζη καὶ ἀπὸ τὸν κ. Χρυσόστομο Χρυσοστόμου, βοηθὸ διευθυντή τοῦ λυκείου Κύκκου Πάφου. Στὴ συνέχεια μαζευτήκαμε στὸ γυμναστήριο τοῦ σχολείου μας ὅπου παρουσιάστηκαν παραδοσιακοὶ ἑλληνικοὶ καὶ κυπριακοὶ χοροὶ ἀπὸ τὴν ὁμάδα χοροῦ τοῦ σχολείου μας καὶ ἀπὸ ὁμάδα Κυπρίων μαθητριῶν οἱ ὁποῖες ἦταν ντυμένες μὲ τὶς πανέμορφες παραδοσιακὲς στολὲς τῆς πατρίδας τους. Ἡ ὄμορφη αὐτὴ ἡμέρα ἔκλεισε μὲ γεῦμα ποὺ εἶχε ἑτοιμαστεῖ ἀπὸ τὸν Σύλλογο Γονέων καὶ Κηδεμόνων τοῦ σχολείου μας στὴν αἴθουσα ἐκδηλώσεων.