Μαΐ 29 2012

Καλλιτεχνική πρωτιά

ΓΡΑΦΕΙ: Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΑΡΔΕΛΗΣ.

Η Αντιγόνη Βλαχοπούλου, μαθήτρια της Β΄ τάξης του 2ου Πρότυπου Πειραματικού ΓΕΛ Αθηνών, κατέκτησε το πρώτο βραβείο στον Διαγωνισμό Παιδικής Τέχνης, που διεξήχθη στην Τραπεζούντα της Τουρκίας και είχε ως γενικό θέμα «History, nature and culture of my country – Bring me your colour, the friendship of colours». Ο διαγωνισμός έδωσε την ευκαιρία σε μαθητές από όλο το κόσμο να εκφράσουν το ταλέντο τους στη ζωγραφική, σε ένα θέμα που αφορούσε τον πολιτισμό και τη φύση της χώρας του κάθε υποψηφίου.

Το έργο της Αντιγόνης Βλαχοπούλου είναι φτιαγμένο με ξυλομπογιές. Απεικονίζει μια ελιά που στις ρίζες της υπάρχουν τα σημαντικότερα στοιχεία της κάθε ιστορικής περιόδου από τον μινωικό και τον κυκλαδικό πολιτισμό μέχρι το Βυζάντιο. Συγχαρητήρια λοιπόν στην Αντιγόνη και σε όλους τους μαθητές που πήραν μέρος!!!

1 comment

1. Ηλίας Ανδριανός