Περί Φυσικής Αγωγής

Κάτω από: Γενικά,Θέματα | ΚΟΜΝΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
Τρίτη, 27 Νοεμβρίου 2018 4:56 μμ |  Με ετικέτα |

Σκοπός

Σκοπός της Φυσικής Αγωγής είναι μέσα από τις απλές φυσικές κινητικές αλλά και τις σύνθετες αθλητικές δραστηριότητες να βοηθήσει τη σωστή σωματική ανάπτυξη των μαθητών.Συνδυάζοντας τη γνώση και τη βιωματική διαδικασία στοχεύει στο να συμβάλλει στην ψυχική αλλά και πνευματική καλλιέργεια των μαθητών με απώτερο στόχο την αρμονική και ισορροπημένη ένταξή τους στο κοινωνικό σύνολο.

Μέσα από τη Φυσική Αγωγή οι μαθητές

• αναπτύσσουν κινητικές αλλά και κοινωνικές δεξιότητες
  • εξελίσσονται σε ολοκληρωμένα άτομα που μπορούν να συμμετέχουν σε ομάδες , συνεπώς να συνεργάζονται αλλά και να ηγούνται.
  • αποκτούν κοινωνικές και ανθρωπιστικές αξίες τέτοιες που θα τους βοηθήσουν να πορευθούν στη μεταμαθητική ζωή τους.

——————–Όλα τα άρθρα

Οργάνωση

1. Μη οργανωμένες φυσικές δραστηριότητες
  2. Παιγνίδι
  3. Οργανωμένες φυσικές δραστηριότητες

Μη οργανωμένες φυσικές δραστηριότητες

Είναι όλες εκείνες οι δραστηριότητες που δεν απαιτούν οργανωμένα προγράμματα άσκησης ( όπως το περπάτημα , το ποδήλατο , ο χορός το κολύμπι κ.α ) που στόχο έχουν να βελτιώσουν τη φυσική κατάσταση ενός ατόμου με σκοπό την ψυχική και σωματική του ευεξία και κατ’ επέκταση την υγεία του

Παιγνίδι

Το παιγνίδι ένα μεγάλο τμήμα της Φυσικής Αγωγής που αν και ανήκει στις μη οργανωμένες φυσικές δραστηριότητες επειδή δεν υπάρχουν προκαθορισμένοι κανόνες αποτελεί μια ξεχωριστή κατηγορία λόγω του ιδιαίτερου χαρακτήρα του.

Τα παιγνίδια ως κινητικές – φυσικές μη οργανωμένες δραστηριότητες έχουν χαρακτήρα ψυχαγωγικό εμπεριέχουν αυθορμητισμό καλύπτουν τις ατομικές ανάγκες των μαθητών για χαρά , διασκέδαση , για ικανοποίηση των προσωπικών τους στόχων.

Μέσα από το παιγνίδι οι μαθητές

• Ανακαλύπτουν τον εαυτό τους
  • Δοκιμάζουν καινούργιους ρόλους
  • Αναπτύσσουν τις δεξιότητές τους
  • Μαθαίνουν για τη ζωή.

Οργανωμένες φυσικές δραστηριότητες

Με τον όρο οργανωμένη φυσική δραστηριότητα εννοούμε κάθε φυσική δραστηριότητα που διέπεται από καθορισμένους κανόνες.

Στην πραγματικότητα πρόκειται για οργανωμένα προγράμματα άσκησης σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που στόχο έχουν με την εκτέλεση και επανάληψη καθορισμένων κινήσεων και τη χρησιμοποίηση συγκεκριμένων μεθόδων να βελτιώσουν τις φυσικές ικανότητες του ατόμου όπως τη δύναμη , την ταχύτητα ,την αλτικότητα την αντοχή , την ευλυγισία.

——————–

Δεν υπάρχουν σχόλια

Χωρίς σχόλια ακόμα.

RSS κανάλι για τα σχόλια του άρθρου.