online whiteboard – whiteboard.fi

https://whiteboard.fi/ – online whiteboard με δυνατότητα δωρεάν χρήσης

Σύντομες οδηγίες – σενάριο χρήσης: Ο εκπαιδευτικός δημιουργεί νέα τάξη (new class) και στέλνει τον σύνδεσμο στα παιδιά τον σύνδεσμο αντιγράφει με copy url to clipboard). Ο εκπαιδευτικός βλέπει το whiteboard του με toggle my whiteboard. Τα παιδιά ανοίγουν τον σύνδεσμο στη δική τους συσκευή, γράφουν το όνομά τους και μετέχουν στην τάξη έχοντας το δικό τους whiteboard ενώ παράλληλα βλέπουν και το whiteboard του δασκάλου και μόνο (toggle teacher whiteboard).

Ο εκπαιδευτικός βλέπει σε μικρογραφίες τα whiteboards όλων. Προτείνεται πριν την χρήση στην πράξη, ο εκπαιδευτικός να εξοικειωθεί με τις λειτουργίες αλληλεπίδρασης των whiteboards εκπαιδευτικού – μαθητή στην υπολογιστική του συσκευή, ανοίγοντας μια συνεδρία εκπαιδευτικού σε ένα κανονικό παράθυρο φυλλομετρητή και μια συνεδρία μαθητή σε ένα παράθυρο ανώνυμης περιήγησης (ιδιωτικό παράθυρο). Αν έχει εγκατεστημένο και 2ο φυλλομετρητή μπορεί να ανοίξει και 2η συνεδρία μαθητή.