6ος Πανελλήνιος Μαθητικός Λογοτεχνικός Διαγωνισμός

Ο Μορφωτικός Όμιλος Πετρούπολης προκηρύσσει υπό την  την αιγίδα της Unesco τον 6ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης και Διηγήματος.

Όροι Συμμετοχής

1. 1.      Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι μαθητές και οι μαθήτριες των ελληνικών σχολείων Β’ βάθμιας εκπαίδευσης.
  2. 2.      Η συμμετοχή λαμβάνει χώρα με ένα μόνο έργο (διήγημα ή ποίημα). Το θέμα είναι ελεύθερο.
  3. 3.      Τα διηγήματα θα είναι μέχρι 1000 λέξεις και τα ποιήματα μέχρι 30 στίχους.
  4. 4.      Τα έργα θα έχουν τίτλο και θα είναι δακτυλογραφημένα όπως επίσης και σε ηλεκτρονική μορφή (cd κ.λπ.) μαζί με την έντυπη, για διευκόλυνση της δημοσίευσής τους.
  5. 5.      Απαραιτήτως, στην αρχή κάθε έργου θα αναγράφεται
  • το ονοματεπώνυμο και το τηλέφωνο (όχι κινητό) επικοινωνίας του μαθητή,
  • η πλήρη διεύθυνση κατοικίας του,
  • ένα mail
  • τα στοιχεία της σχολικής μονάδας του, διεύθυνση και τηλέφωνο επικοινωνίας αυτής.
  •  η κατηγορία και το είδος του κειμένου του και
  •  ο αριθμός λέξεων του διηγήματος ή στίχων του ποιήματος

(π.χ. κατηγορία: ποίηση ή διήγημα, είδος: κοινωνικό ή ερωτικό ή σατυρικό κ.λπ.)

1. 6.      Τα έργα θα συγκεντρωθούν και θα σταλούν μέσω των σχολικών μονάδων ή μεμονωμένα σε 3 αντίτυπα μαζί με το cd .

στον : Δημήτρη Βαρβαρήγο, Κερασόβου 51, Τ.Κ. 132 31, Πετρούπολη.

1. 7.      Καταλυτική ημερομηνία αποστολής των έργων ( σφραγίδα ταχυδρομείου) είναι η 31 Ιανουαρίου 2014.
  2. 8.      Οι απονομές θα γίνουν την Κυριακή 30 Μαρτίου 2014, στις 11.00 το πρωί, στο Πολιτιστικό Κέντρο Πετρούπολης, στην οδό Εθνικής Αντιστάσεως 61.
  3. 9.      Στην επίσημη απονομή, βραβεία και έπαινοι θα δοθούν στους μαθητές που έχουν διακριθεί καθώς και στις σχολικές μονάδες που ανήκουν. Θα δοθούν επίσης τιμητικοί έπαινοι συμμετοχής και βιβλία. Γι αυτό το λόγο θα πρέπει να δηλώσουν την πρόθεσή τους να παρευρίσκονται 10 ημέρες πριν.
  4. 10.  Τα βραβεία και οι έπαινοι των διακριθέντων που δε θα παραβρεθούν στην τελετή βράβευσης , θα σταλούν για απονομή στις σχολικές μονάδες τους.
  5. 11.  Ο Μορφωτικός Όμιλος έχει το δικαίωμα δημοσίευσης των έργων για μη κερδοσκοπικούς σκοπούς.