Επίσκεψη στο Μουσείο Κινηματογράφου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν στις 22-2 το Μουσείο Κινηματογράφου.

Ειδικοί μουσειοπαιδαγωγοί τους  ξενάγησαν στους χώρους του μουσείου.

Είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα  εκπαιδευτικό πρόγραμμα που στόχο είχε να τους βοηθήσει να κάνουν μια πρώτη γνωριμία με  την τέχνη του κινηματογράφου.

Επιχείρησαν μάλιστα με την καθοδήγηση της υπεύθυνης του προγράμματος να “γυρίσουν” μια κινηματογραφική σκηνή. Κάποιος ανέλαβε τον ρόλο του σκηνοθέτη, άλλος τον ρόλο του κάμεραμαν. Μοιράστηκαν οι ρόλοι των ηθοποιών, ενώ οι πιο διστακτικοί ανέλαβαν τον ρόλο του ενδυματολόγου και του ψυμιθιολόγου. Όλοι μαζί δημιούργησαν ένα υποτυπώδες σενάριο και στη συνέχεια οι ηθοποιοί αυτοσχεδιάζοντας γύρισαν την σκηνή.