IMG 9420                                                                                                                                                                                                                                               Στις 21 Μαρτίου  2024 το 2ο ΣΕΚ Ιωαννίνων σε συνεργασία με την ΕΜΑΚ Ιωαννίνων (Εθελοντική Πυροσβεστική και Ανθρωπιστική Κίνηση), στο πλαίσιο της υλοποίησης της δράσης με τίτλο “Πρόβλημα στη γειτονία μας ή <<πολίτες του κόσμου>>. Αγαπώ και νοιάζομαι τα ζώα”, πραγματοποίησε ενημέρωση στους μαθητές του 6ου και του 3ου ΕΠΑ.Λ Ιωαννίνων με θέμα, την παροχή βοήθειας σε περιπτώσεις καταστροφών και έκτακτης ανάγκης, όπως φυσικές καταστροφές, ατυχήματα ή αναζητήσεις αγνοουμένων. Για να στεφτούν με επιτυχία οι επιχειρήσεις διάσωσης της ΕΜΑΚ σημαντικό ρόλο διαδραματίζουν και οι σκύλοι διασώστες, μια σημαντική μονάδα της ΕΜΑΚ που αποτελείται από εκπαιδευμένους σκύλους και τους καταρτισμένους χειριστές/εκπαιδευτές τους. Οι ικανότητες τους είναι εξαιρετικά χρήσιμες σε καταστάσεις καταστροφών όπου η ανθρώπινη πρόσβαση είναι περιορισμένη ή αδύνατη.

Το προσωπικό της ΕΜΑΚ μαζί με τους σκύλους διασώστες (Ντέμυ, Τίνα) και την ενεργητική συμμετοχή των μαθητών, παρουσίασαν και πραγματοποίησαν μέσα από παιχνίδια μίμησης και ρόλων, πιθανά σενάρια εύρεσης και διάσωσης αγνοουμένων.  Η δράση ολοκληρώθηκε με επευφημίες, χειροκροτήματα και μια ζεστή αγκαλιά από τους μαθητές, προς τους σκυλούς διασώστες.