Δημοσιεύθηκε στην ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ Ε΄

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ

Στην αρχαία ελληνική γραμματεία, η λέξη ‘Απόστολος’ δήλωνε τον κάθε απεσταλμένο για την εκπλήρωση συγκεκριμένης αποστολής. Στην Καινή Διαθήκη, Απόστολοι ονομάζονται οι Δώδεκα μαθητές του Χριστού οι οποίοι επιλέχθηκαν από τον Ιησού, παρακολούθησαν τη δημόσια δράση Του κι έλαβαν από Αυτόν την εντολή να κηρύξουν και να διαδώσουν τους λόγους Του.

«Πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τά ἔθνη, βαπτίζοντες αὐτούς εἰς τό ὄνομα τοῦ Πατρός, τοῦ Υἱοῦ καί τοῦ ῾Αγίου Πνεύματος, διδάσκοντες αὐτούς τηρεῖν πάντα ὅσα ἐνετειλάμην ὑμῖν» (Ματθ. κη᾿, 19)

Στην Εκκλησία, το αποστολικό αξίωμα είναι το μεγαλύτερο και πιο τιμητικό αξίωμα καθώς υπερέχει από κάθε άλλο.

Αρχικά, οι Δώδεκα Απόστολοι ήταν οι εξής:

• Πέτρος († 29 Ιουνίου)
  • Ανδρέας († 30 Νοεμβρίου)
  • Ιάκωβος του Ζεβεδαίου († 30 Απριλίου)
  • Ιάκωβος του Αλφαίου († 9 Οκτωβρίου)
  • Ευαγγελιστής Ιωάννης († 26 Σεπτεμβρίου)
  • Φίλιππος († 14 Νοεμβρίου)
  • Βαρθολομαίος († 11 Ιουνίου)
  • Θωμάς († 6 Οκτωβρίου)
  • Ευαγγελιστής Ματθαίος († 16 Νοεμβρίου)
  • Ιούδας ή Θαδδαίος († 19 Ιουνίου)
  • Ιούδας ο Ισκαριώτης
  • Σίμων ο Ζηλωτής († 10 Μαΐου)

Μετά την προδοσία του Ιούδα του Ισκαριώτη και την αυτοκτονία του, ο Ματθίας († 9 Αυγούστου) συμπλήρωσε τη δωδεκάδα των Αποστόλων.

Ο αριθμός Δώδεκα των Αποστόλων δεν είναι τυχαίος. Όπως οι δώδεκα υιοί του Ιακώβ, οι δώδεκα Πατριάρχες, θεωρούνται οι αρχηγοί των δώδεκα φυλών του Ισραήλ, όλου του Ιουδαϊσμού δηλαδή, έτσι και οι Δώδεκα Απόστολοι, οι πρώτοι μαθητές του Κυρίου, έγιναν οι πνευματικοί αρχηγοί του νέου Ισραήλ, δηλαδή του Χριστιανισμού.

Δώδεκα Απόστολοι: Οι αγράμματοι μαθητές που φώτισαν την οικουμένη!

Οι Δώδεκα Απόστολοι, απλοί άνθρωποι, άσημοι και χωρίς ιδιαίτερα προσόντα. Χάρη όμως στη βοήθεια του Θεού και τη φώτιση που έλαβαν από το Άγιο Πνεύμα κατά την Πεντηκοστή, έφεραν εις πέρας την τιμητική αποστολή τους. Αυτοί που ήταν μέχρι πριν αγράμματοι, με τη χάρη και τον φωτισμό του Αγίου Πνεύματος, κατάφεραν να ανατρέψουν το κατεστημένο αιώνων, να φωτίσουν τη σκοτισμένη ανθρωπότητα, να ανοίξουν την μετά Χριστόν εποχή στην ιστορία του κόσμου.

Το έργο τους, μετά την Ανάληψη του Κυρίου, εξιστορείται στο πέμπτο βιβλίο της Καινής Διαθήκης «Πράξεις των Αποστόλων». Οι Δώδεκα Απόστολοι έδωσαν τη ζωή τους για την πίστη τους, υπέγραψαν το κήρυγμά τους με το αίμα τους. Σύμφωνα με τον Συναξαριστή του αγίου Νικοδήμου του Αγιορείτη, οι Δώδεκα Απόστολοι ολοκλήρωσαν την αποστολή τους ως εξής:

• Οι πρωτοκορυφαίοι Πέτρος και Παύλος μαρτύρησαν στη Ρώμη, ο πρώτος με σταυρικό θάνατο, με την κεφαλή του προς τη γη, και ο δεύτερος με αποκεφαλισμό.
    • Ο άγιος Ανδρέας ο Πρωτόκλητος μαρτύρησε στην Πάτρα, με σταυρικό θάνατο, σε σταυρό με σχήμα Χ.
    • Ο άγιος Ιάκωβος, ο αδελφός του αγίου Ιωάννου, θανατώθ¬ηκε, πρώτος από όλους τους Αποστόλους, από τον Ηρώδη τον Αγρίππα με αποκεφαλισμό στα Ιεροσόλυμα.
    • Ο άγιος Ιωάννης ο Ευαγγελιστής εξορίσθηκε στην Πάτμο και τελικά πέθανε στην Έφεσο.
    • Ο άγιος Φίλιππος σταυρώθηκε στην Ιεράπολη της Συρίας.
    • Ο άγιος Θωμάς τρυπήθηκε με ακόντια και λόγχες στη χώρα των Ινδών και παρέδωσε εκεί την ψυχή του.
    • Ο άγιος Βαρθολομαίος σταυρώθηκε στην Ουρβανούπολη της Ινδίας.
    • Ο άγιος Ματθαίος μαρτύρησε διά λιθοβολισμού και πυρός στην Ιεράπολη της Συρίας.
    • Ο άγιος Ιάκωβος ο του Αλφαίου κρεμάστηκε σε σταυρό.
    • Ο άγιος Σίμων ο Ζηλωτής και Κανανίτης παρέδωσε το πνεύμα του καρφωμένος σ’ ένα σταυρό στη Μαυριτανία της Αφρικής.
    • Ο άγιος Ιούδας ο Θαδδαίος θανατώθηκε με τόξα στη Μεσοποταμία κρεμασμένος σ’ ένα δέντρο.
    • Ο άγιος Ματθίας παρέδωσε την ψυχή του με φρικτά βασανιστήρια στην Αιθιοπία.

ΠΗΓΗ: https://mountathos-eshop.com