Δημοσιεύθηκε στην ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ

Πρόληψη ατυχημάτων

cpr first aid concept children eps cpr first aid concept children 180597033Ατύχημα ονομάζεται ένα γεγονός που συμβαίνει ξαφνικά, χωρίς να το θέλουμε και συνήθως έχει ως αποτέλεσμα τραυματισμό ή καταστροφή.Τα παιδιά έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες για ατύχημα (όσο μικρότερη η ηλικία τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα), επειδή είναι συχνά «απορροφημένα» από τις δραστηριότητες τους και τείνουν να αγνοούν το περιβάλλον τους, για το οποίο έχουν περιορισμένη αντίληψη, λόγω μικρής εμπειρίας.

Μετά από μια μικρή έρευνα που κάναμε στην τάξη , καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι το σχολείο και η αυλή του είναι από τα πιο επικίνδυνα μέρη που μπορούν να μας συμβούν ατυχήματα . Το σχολείο είναι ένας  χώρος που συνυπάρχουν καθημερινά πολλά παιδιά και για πολλές ώρες με αποτέλεσμα να έχουμε ατυχήματα  που μας στεναχωρούν . Γιαυτό είναι απαραίτητο να είμαστε πολύ προσεκτικοί και να ακολουθούμε τους κανόνες του σχολείου .

Επειδή

Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΠΡΟΕΧΕΙ…ΑΛΛΑ Η ΓΝΩΣΗ ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ

παρακολουθείστε χρήσιμες συμβουλές για πρώτες βοήθειες ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ !

Ατυχήματα (Α,Β,Γ τάξεις δημοτικού)

Πρώτες βοήθειες ( Δ΄ Ε΄ και ΣΤ’ δημοτικού)

ΠΗΓΗ : https://www.moh.gov.gr/