antenente's blog

Το σχολείο μου!
28 Νοεμβρίου 2015, 09:22
από ΤΕΝΕΝΤΕ ΑΝΝΑ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Για την σχολική χρονιά 2015-2016 υπηρετώ στο 5ο Νηπιαγωγείο Καλαμάτας. Το 5ο Νηπιαγωγείο Καλαμάτας βρίσκεται στην οδό Θουκυδίδου 13 κοντά στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, αυτή την σχολική  χρονιά λειτουργούν δύο ολοήμερα τμήματα λόγω των αυξημένων αιτήσεων.

Στο σχολείο μας φέτος έχουμε σχεδιάσει να πραγματοποιήσουμε πρόγραμμα αγωγής υγείας με τίτλο : Γεωργία -Διατροφή και ποιότητα ζωής «το ελαιόλαδο στην πυραμίδα της Μεσογειακής διατροφής». Η επιλογή του συγκεκριμένου προγράμματος έγινε με  τη σκέψη ότι σε αυτή την ηλικία τα παιδιά αναπτύσσουν διατροφικές συνήθειες και συμπεριφορές που συνήθως τα συνοδεύουν  σε όλη τη μετέπειτα ζωή τους. Συμπερασματικά κύριος στόχος μας είναι η υιοθέτηση θετικών συμπεριφορών που σχετίζονται με την υγεία, δεδομένου ότι τα παιδιά βρίσκονται σε φάση διαμόρφωσης είναι πιο πιθανό να υιοθετήσουν τις επιθυμητές  συμπεριφορές, σε σχέση με τους ενήλικες.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το σχολείο μου!