ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ
Η εργασία αυτή έχει ως σκοπό να διερευνήσει σε ποιο ποσοστό το σχολείο μπορεί να δημιουργήσει ένα κλίμα που προάγει τη μάθηση, χωρίς βία και προβλήματα συναναστροφής, συνεργασίας και επικοινωνίας μεταξύ των μαθητών. Ειδικότερα, επιδιώκεται να αναζητηθούν τα είδη σχολικού εκφοβισμού που δέχονται οι μαθητές και τρόπους αντιμετώπισης τους από τη σχολική κοινότητα (εκπαιδευτικοί, γονείς, διευθυντής, μαθητές) |
Γραφούμε ένα σύντομο σχόλιο για το τι αποκομίσαμε από την ενασχόληση μας με το θέμα του σχολικού εκφοβισμού
Username: 3ogym
Code: 3ogym
#1 από 3ogym 3ogym στις 15 Φεβρουαρίου 2016
Παράθεση
Κατανόησα τις έννοιες του σχολικού εκφοβισμού, από την προβολή ταινίας και κάποιον βίντεο έγινα επιφυλακτικός στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.
Δεν κατάφερα με την ομάδα μου να κάνουμε ένα σύντομο θεατρικο με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό καθώς υπήρχε αδυναμία συνεννόησης με τα άλλα μέλη της ομάδας μου.
#2 από 3ogym 3ogym στις 15 Φεβρουαρίου 2016
Παράθεση
Η ομάδα μου ήταν τελείως ανοργάνωτη επειδή κάποια από τα παιδιά της ομάδας δεν έκαναν τίποτα και μόνο γελούσαν χωρίς αυτό όμως να έχει κανένα όφελος .Κατά τα άλλα το μάθημα τού project μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.
#3 από 3ogym 3ogym στις 15 Φεβρουαρίου 2016
Παράθεση
νννχξςνχνκν;κ;νκ;χκμμσμνχκξ;νχ;ξνσ; ιχκ;νχ; χκν;σξξσνχ ξ;νσ ιν;οσξι;σξ χι1νσιξ1σ ;νσ;ξχ ;νχι; σξ ;
#4 από 3ogym 3ogym στις 15 Φεβρουαρίου 2016
Παράθεση
Η ομάδα μου ήταν ανοργάνωτη δεν συνεργαζόμασταν με τίποτα.Ο αρχηγός δεν μας οργάνωνε καθόλου ενώ το μάθημα του project ήταν πολύ ωραίο.
Χρήστος
#5 από 3ogym 3ogym στις 15 Φεβρουαρίου 2016
Παράθεση
κατανοησα το μαθημα καταλαβα ακομα περισσοτερο τον σχολικο εκφοβισμο και μου φενεται ιδιετερο το μα8ημα project 🙂 🙂 Άγγελος Μαρέτσος
#6 από 3ogym 3ogym στις 15 Φεβρουαρίου 2016
Παράθεση
κατανοησα το μαθημα καταλαβα ακομα περισσοτερο τον σχολικο εκφοβισμο και μου φενεται ενδιαφερον το project 🙂 🙂 Άγγελος Μαρέτσος το εγραψα 2η φορα γιατι διορθοσα κατι
#7 από 3ogym 3ogym στις 15 Φεβρουαρίου 2016
Παράθεση
συμφωνώ απολιτος με τον Νικου ο οπιος ειναι ο τρίτος στη λίστα αλλα παρολλα αυτά το μαθημα του κιρίου Ανδρονικου ειναι διασκεδαστικό και εχει πολύ φάσει.Επίσης κατανόησα απολύτος το μά8ημα σας αλλα. 🙂 🙂 🙂
Χαρης Μπιτσακάκης
#8 από 3ogym 3ogym στις 21 Φεβρουαρίου 2016
Παράθεση
Εκφοβισμος είναι μια επιθετική συμπεριφορά -λεκτικη, σωματική, ψυχολογική. Κατανόησα απόλυτα το μάθημα. Όμως σαν ομάδα δεν εργαστηκαμε καλά παρόλο αυτά ,αυτό το μάθημα με έκανε πιο ευαίσθητο.
Ευθύμης Μπάρμπας
#9 από 3ogym 3ogym στις 21 Φεβρουαρίου 2016
Παράθεση
Μπόρεσα να κατανοήσω τα είδη του εκφοβισμού και από τα βίντεο αλλά και από τις διάφορες συζητήσεις που κάναμε.Σαν ομάδα δεν νομίζω να τα πήγαμε καλά αλλά το μάθημα είναι super!!!
Κοσμάς
#10 από 3ogym 3ogym στις 23 Φεβρουαρίου 2016
Παράθεση
Απο το φετινο μαθημα του project κατανοησα πολλα πραγματα για τον εκφοβισμο μεσα απο τα βιντεο που παρακολουθησαμε και απο το σκετσακι που εκανε η ομαδα του Αγγελου,της Αθηνας, της Ελενης, της Μαρθας και του Νικολαου.Εγω πιστευω οτι σαν ομαδα δεν δουλεψαμε οπως θα επρεπε.
Σταυρος Παναγιωτιδης.
#11 από 3ogym 3ogym στις 7 Μαρτίου 2016
Παράθεση
Από το φετίνο μάθημα του project έμαθα πολλά πράγματα όπου δεν ήξερα.Πιστεύω ότι η ομάδα μου συνεργαστήκαμε και δουλέψαμε ομαδικά πάρα πολύ καλά, γι’αυτόν το λόγο μπορέσαμε και κάναμε και το βίντεο παρόλο που ήταν αρκετά μεγάλο.Το μάθημα είναι τέλειο και με τον τρόπο που το διδάσκεται μας μαθάινεται πολλά πράγματα με πολύ ωραίο τρόπο!!♥
Ελένη Μαυροπούλου!♥♥
#12 από 3ogym 3ogym στις 27 Μαρτίου 2016
Παράθεση
Το φετινο μαθημα του project μου φαινεται ωραιο γιατι μαθαινουμε πολλα πραγματα και η ομαδα μου συνεργαζεται πολυ καλα.Επεισης εμαθα περισσοτερα πραγματα για τον εκφοβισμο και τι πρεπει να προσεχω οπωσ για παραδειγμα να μην μιλαω σε αγνωστουσ οταν παιζω στον υπολογιστη.
#13 από 3ogym 3ogym στις 27 Μαρτίου 2016
Παράθεση
Το προηγουμενο σχολιο ειναι δικο μου, ειμαι ο Δημητρης Νικολαου