Πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Συγγραφέας: ΠΕΤΡΙΔΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ | Κατηγορία Γλώσσα | , στις 04-05-2015

6/3/2015

H 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.
οργανώσαμε δράσεις για την καλλιέργεια της ενσυναίσθησης και την πρόληψη του εκφοβισμού. Ενημερωθήακμε για τα είδη της βίας, τις επιπτώσεις της και τους τρόπους διαχείρισης τέτοιων αρνητικών φαινομένων εντός της σχολικής κοινότητας. Παρακολουθήσαμε βίντεο, διαβασαμε στο πλαίσιο της γλώσσας και της φιλαναγνωσίας έργα σχετικά με τη βία, τον ρατσισμό και τη διαφορετικότητα, δημιουργήσαμε  αφίσες και γράψαμε συνθήματα κατά της βίας  Επιπλέον, καταγράψαμε περιστατικά βίας στο σχολείο, συνθέτοντας μικρές ανώνυμες ιστορίες με αυτό το θέμα. Τα έργα μας αναρτήθηκαν στο αίθριο του σχολείου μας, ενώ συγχρόνως οργανώσαμε και έκθεση βιβλίου με θέμα τη βία και τον εκφοβισμό. Τέλος, πραγματοποιήθηκε βιωματικό εργαστήριο, στο οποίο συμμετείχαμε  οι μαθητές της Ε΄ και της Στ΄ τάξης, στο πλαίσιο του οποίου παρουσιάστηκε το θεατρικό δρώμενο που ετοίμασε το Ε2 και ακολούθησε συζήτηση στο τέλος της οποίας αναρτήσαμε τις ιστορίες μας, με βάση την οπτική γωνία του θύτη, θύματος, παρατηρητή ή υποστηρικτή, σε αντίστοιχο χαρτονένια φιγούρα σε φυσικό μέγεθος.

Άλμπουμ φωτογραφιών πατήστε εδώ