Στέφανος Ξενάκης

Ξενάκης φώτο
Ρεγκά Γιώτα

Τι σας εμπνέει;
Καθετί τριγύρω μου πλέον εν δυνάμει με εμπνέει. Ο καστανάς που σου δίνει κι έξτρα σακουλάκι, για να βάλεις τα τσόφλια, ο σκουπιδιάρης που μέσα στην καταιγίδα ξανακατεβαίνει από το σκουπιδιάρικο, για να πιάσει ένα πλαστικό μπουκαλάκι που έπεσε, ο περιπτεράς που με την καλημέρα και την ευχή του σου φτιάχνει τη μέρα.

Πώς ξεκινήσατε να ασχολείστε με τη συγγραφή βιβλίων;
Στην αρχή ξεκίνησα να γράφω για μένα ιστορίες καθημερινές από αυτές που συχνά προσπερνάμε και σιγά σιγά άρχισα να τις κοινοποιώ στα social και στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ μέχρι που έγιναν βιβλίο.

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας συγγραφέας και γιατί;
Αγαπώ τον Robin Sharma, ο οποίος πια είναι και Μέντορας. Είναι τα βιβλία του που πρώτα με έβαλαν στο κομμάτι της προσωπικής εξέλιξης.

Αφού γράψετε τα βιβλία σας, τα ξαναδιαβάζετε;
Καλή ερώτηση. Κάποιες φορές κι ανάλογα με τη φάση στην οποία βρίσκομαι ανατρέχω σε συγκεκριμένες ιστορίες.

Πώς καταφέρνετε, παρόλη την αρνητικότητα του κόσμου, εσείς να παραμένετε τόσο θετικός;
Επιλέγω κάθε μέρα να κάνω σωστές επιλογές. Κάθε μέρα ασκούμαι, κάθε μέρα διαβάζω, κάθε μέρα κάνω παρέα με θετικούς ανθρώπους, κάθε μέρα δεν βλέπω δελτία ειδήσεων, κάθε μέρα συνδέομαι με τους συνανθρώπους μου, κάθε μέρα ακούω πολύτιμες ομιλίες στο youtube ή το spotify, κάθε μέρα δεν αναβάλλω. Είναι η ιστορία με τον κακό και τον καλό λύκο. Ταΐζω πολύ τον καλό.

Ποιο είναι το αγαπημένο σας βιβλίο από αυτά που γράψατε και γιατί;
Ο ΚΑΠΤΑΙΝ, γιατί είναι το βιβλίο για τον μπαμπά μου. Εκεί μέσα άφησα ανεπιστρεπτί ένα μέρος του εαυτού μου.

Πως νιώθετε που το βιβλίο σας «Το Δώρο» έχει γίνει τόσο μεγάλη επιτυχία; Στα public βρίσκεται στα best seller!
Νιώθω φυσικά πολύ όμορφα, αλλά πιο όμορφα νιώθω όταν συνάνθρωποί μου μού στέλνουν εγκάρδια μηνύματα ότι τους άγγιξε βαθιά και τους βοήθησε να ξεκινήσουν μια καινούργια ζωή. Κάποιες φορές βρίσκεται, κάποιες όχι.

Έχετε ασχοληθεί και με κάτι άλλο εκτός από τη συγγραφή;
Ήμουν στο κομμάτι της Διαφήμισης επί σειρά ετών και ως στέλεχος και ως επιχειρηματίας.

Πόσο καιρό ασχολείστε με τη συγγραφή;
Ασχολούμαι περίπου 4 χρόνια πια.