ΛΕΜΠΕΣΗ ΑΝΝΑ

ΠΕ 70 (ΔΑΣΚΑΛΑ) 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΩΡΑΣ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Ιούν 20185

«5 ΙΟΥΝΙΟΥ-ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ»

Η 5η  Ιουνίου θεσπίστηκε ως η Παγκόσμια ημέρα Περιβάλλοντος και αποτελεί την κύρια εκδήλωση του ΟΗΕ από το 1972. Σκοπός της θέσπισης ήταν αναμφίβολα η ενημέρωση του παγκόσμιου κοινού σχετικά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το περιβάλλον εξαιτίας του ανθρώπινου παράγοντα.

Στα πλαίσια της ημέρας αυτής, οι μαθητές της Ε΄ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Χώρας του νομού Μεσσηνίας αποφάσισαν να δημιουργήσουν  μία αφίσα για να επαγρυπνήσουν την περιβαλλοντική μας συνείδηση και να τονίσουν την ανάγκη προστασίας του πλανήτη από όλους μας.

Η δραστηριοποίηση των μαθητών ξεκίνησε με μία εις βάθος συζήτηση για το περιβάλλον και την αλλαγή του στο πέρασμα των χρόνων.  Τα παιδιά συνειδητοποίησαν τη σημαντική θέση που κατέχουν οι άνθρωποι στη διατήρηση της ομοιομορφίας καθώς και στο ρόλο που πρέπει να έχει ο καθένας μας για να συνυπάρχει αρμονικά σε ένα υγιές περιβάλλον.

Μετά το πέρας της ομαδικής συζήτησης οι μαθητές ανέλαβαν δράση. Αρχικά, τοποθέτησαν στην τάξη χάρτινα κουτιά όπου εκεί με διαλογή θα πετούν τα απορρίμματα τους έτσι ώστε να έχουν τη δυνατότητα της ανακύκλωσης. Στη συνέχεια, από τα πλαστικά τα οποία συνέλεξαν δημιούργησαν πρωτότυπες κατασκευές αντιλαμβανόμενοι με τον τρόπο αυτό τη χρηστικότητα των αντικειμένων. Τέλος, όλοι μαζί σχεδίασαν και ζωγράφισαν μία αφίσα , η οποία παρουσιάζει έναν άρρωστο πλανήτη , τη Γη μας, υπογραμμίζοντας τη σημαντικότητα της προστασίας του και της ανακύκλωσης.

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΦΙΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Καλημέρα κόσμε!

Μάι 201823