Anna Georgakopoulou

Ein Versuch sich als Lehrerin zu verbessern!

Ιαν 20198

Αγαπητοί συνάδελφοι ,καλή και δημιουργική χρονιά!!

Από το Ι.Ε.Π.,  στο πλαίσιο της Πράξης «Παρεμβάσεις επιμόρφωσης για την ενίσχυση των σχολικών δομών του εκπαιδευτικού συστήματος», Κωδ. ΟΠΣ 5004204, υλοποιείται η Δράση 2 «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών στα Νέα Προγράμματα Σπουδών των Ξένων Γλωσσών– Ενιαίο Πρόγραμμα Σπουδών των Ξένων Γλωσσών (ΕΠΣ-ΞΓ)» .

Εντός τους πρώτου τριμήνου του 2019 θα πραγματοποιηθεί Β΄ Κύκλος επιμόρφωσης αποκλειστικά για τους εκπαιδευτικούς Ξένων Γλωσσών που δεν έχουν παρακολουθήσει τον Α΄ Κύκλο επιμόρφωσης κατά το διάστημα Απριλίου-Ιουνίου 2018.

Καλείσθε, σύμφωνα με την 1.Υπουργική Απόφαση (αρ. πρωτ. 49878/ΓΔ4/26-03-2018, ΑΔΑ: ΩΡ0Ζ4653ΠΣ-ΓΑΨ) και την Υπουργική Απόφαση 1584 /Ε3/07/01/2019 όλοι οι  εκπαιδευτικοί ΠΕ07, που  δεν έχετε παρακολουθήσει τον Α κύκλο επιμόρφωσης να δηλώσετε τη συμμετοχή σας στην φόρμα  https://goo.gl/forms/YXnLiK4VLyvRlnoI3 είτε υπηρετείτε οργανικά ή με απόσπαση ή με διάθεση σε φορείς ή σε υπηρεσίες της εκπαίδευσης, είτε ως αναπληρωτές πλήρους ή μειωμένου ωραρίου έως και  15 Ιανουαρίου 2019.

Για περαιτέρω διευκρινήσεις μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στο 6974937056

από κάτω από: Εκπαιδευτικοί ΠΕ07 | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “B΄ Κύκλος επιμόρφωσης στα Νέα Προγράμματα Σπουδών των Ξένων Γλωσσών (ΕΠΣ-ΞΓ) -Εκπαιδευτικών Γερμανικής Γλώσσας

BEGRÜSSUNG

Ιαν 20198

Liebe Kolleginnen, liebe Kollegen

από κάτω από: Mein Blog, Εκπαιδευτικοί ΠΕ07 | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο BEGRÜSSUNG

ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

Δεκ 20182

Στο πλαίσιο του Συμφώνου Συνεργασίας μεταξύ του ΙΕΠ και του Ινστιτούτου Goethe το  γερμανικό ινστιτούτο απέστειλε στο ΙΕΠ μία σειρά ψηφιακών διδακτικών σεναρίων για τη διδασκαλία της Γερμανικής Γλώσσας.

Τα συγκεκριμένα σενάρια εναρμονίζονται με τις προδιαγραφές του Κοινού Ευρωπαϊκού Πλαισίου Αναφοράς (ΚΕΠΑ) σύμφωνα πάντα με τους προσδοκώμενους στόχους, τα αποτελέσματα καθώς και την οργάνωση της γλωσσικής ύλης κατά επίπεδο γλωσσομάθειας, και στοχεύουν στην καλλιέργεια των δεξιοτήτων του προφορικού και του γραπτού λόγου. Το διδακτικό υλικό αποτελείται από 14 ψηφιακά σενάρια, τα οποία καλύπτουν τις ακόλουθες θεματικές ενότητες στο επίπεδο Α:

• επαγγέλματα (επίπεδο Α1 +)
  • τέχνη (Α1)
  • ελεύθερος χρόνος (Α1 + /A2)
  • καιρός ( Α1 + /A2)
  • δραστηριότητες στο σπίτι (Α1 +)
  • ζώα (Α1 /A2)
  • ταξίδια και μετακινήσεις (Α1 +)
  • η γλώσσα (A2 )
  • ο εαυτός μου και οι άλλοι (Α1 )
  • αθλήματα (Α1 /A2)
  • το σχολείο (A1)
  • γιορτές (Α1 )
  • μουσική (A2)

Κατεβάστε το Διδακτικό Υλικό

από κάτω από: Unterrichten | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

Deutsch macht mir Spaß mein Blog

Απρ 201815
κατάλογο

Mein neuer Blog für meine Schüler

από κάτω από: Unterrichten | με ετικέτα , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Deutsch macht mir Spaß mein Blog

Advent- Weihnachten

Δεκ 20173
advent

Vieles über Advent und Weihnachten findest du hier

advent

από κάτω από: Weihnachten in Deutschland | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Advent- Weihnachten

Projekt “Mein bester Freund,meine beste Freundin” Klasse A2

Φεβ 201614
Projekt_A2_
Projekt_A2_  Schuljahr 2015-2016

hier und  pdf

από κάτω από: Projekte | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Projekt “Mein bester Freund,meine beste Freundin” Klasse A2
« Παλιότερα άρθρα

Ich bin Deutschlehrerin im 1. Gymnasium in Amaliada.Mein Beruf interessiert mich sehr und deshalb versuche ich täglich meinen Schülern das Beste beizubringen.

σχόλια