«Soil STEAM»

Το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει σε ένα έργο  eTwinning  με τίτλο «Soil STEAM» μαζί με 3 σχολεία της Ελλάδας, 2 της Τουρκίας και 1 της Σλοβενίας.
                                                 Soil δηλ. Έδαφος
Λίγα λόγια για το έργο μας
Αυτή η ηλικία των παιδιών μας είναι σημαντική για την ανάπτυξη και μάθησή τους και είναι  πολύ σημαντικό τα παιδιά να είναι ευαίσθητα όσον αφορά την προστασία του περιβάλλοντος, το έδαφος, τη διάβρωση και την αναδάσωση αποκτώντας ταυτόχρονα περιβαλλοντική συνείδηση. Η καλλιέργεια των παιδιών στην αγάπη για τη φύση θα τους δώσει τη δυνατότητα να έχουν ένα τρόπο ζωής συνδεδεμένο με αυτή στη ζωής τους. Χρειαζόμαστε άτομα που γνωρίζουν ότι η φύση είναι απαραίτητη για τη ζωή των ανθρώπων και τον πλανήτη μας και να αναζητούν λύσεις στα περιβαλλοντικά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κόσμος μας.
Ένα τέτοιου σκοπού και περιεχομένου έργο είναι το Soil STEAM που θα ασχοληθεί με το έδαφος σαν άβιο αντικείμενο αλλά και το έμβιο περιβάλλον του (οργανισμοί, φυτά).

Στα πλαίσια του έργου μας ετοιμάσαμε τα poster  των εκπαιδευτικών  και για τα παιδιά .

Διαβάσαμε τη συνεργατική ιστορία  και ετοιμάσαμε το ιστόγραμμα ιδεών

Συμμετείχαμε στην αρχική αξιολόγηση των παιδιών και των εκπαιδευτικών
Eπικοινωνήσαμε με  τους συναδέλφους  που συμμετέχουν στο  έργο μας!
Παρακολουθήσαμε το βίντεο που μας πρότεινε η συνάδελφος και φίλη Σταματία!
και στη συνέχεια χωριστήκαμε σε ομάδες και παρατηρήσαμε το χώμα ,μικρά ζωάκια που ζουν σε αυτό  και τις ρίζες των φυτών