Ενημέρωση γονέων για τη συμμετοχή του σχολείου μας σε πρόγραμμα etwinnning με τίτλο :Could you read me a book?

Την Τρίτη  12 Φεβρουαρίου 2019 έγινε η παρουσίαση στους γονείς του σχολείου μας  του έργου: Could you read me a book?To έργο ξεκίνησε το Φεβρουάριο 2019 και θα ολοκληρωθεί τέλη Απριλίου .

Λίγα λόγια για το έργο

Τα βιβλία είναι οι πιο ειλικρινείς φίλοι μας, ο μόνος θησαυρός που βρίσκεται πάντα στο πλευρό μας. Η συνήθεια να διαβάζουμε πληροφορίες, να ανοίγουμε τους ορίζοντές μας και να συμβάλλουμε στην ανάπτυξή μας με κάθε έννοια είναι ένα από τα σημαντικότερα οφέλη που πρέπει να αποκτήσουμε από νεαρή ηλικία. Για να αποκτήσει κανείς τη συνήθεια να διαβάζει ένα βιβλίο, το έργο μας περιλαμβάνει δραστηριότητες για την ανάγνωση βιβλίων από οικογένειες παιδιών 4-5 ετών.

ΣΤΟΧΟΙ

• Να ευαισθητοποιήσει θετικά τα παιδιά σε συνήθειες ανάγνωσης  και να έρθουν από νωρίς  σε επαφή με τα βιβλία και τις βιβλιοθήκες.
  • Να αναπτύξουν τα παιδιά την ικανότητα κατανόησης κειμένων και τις δεξιότητες ομιλίας.
  • Ενεργοποίηση της συμμετοχής της οικογένειας σε δραστηριότητες φιλαναγνωσίας.
  • Να επιτρέψει την αύξηση των γνώσεων των παιδιών σχετικά με το λεξιλόγιο.
  • Η ανάπτυξη της οπτικής νοημοσύνης των παιδιών.
  • Δυνατότητα αύξησης των δεξιοτήτων ακρόασης.
  • Δυνατότητα αύξησης των δεξιοτήτων κατανόησης της ανάγνωσης.

Ακολουθεί  η παρουσίαση στους γονείς

και φωτογραφικό υλικό !