Α και Β Αποστολή !

Γ΄αποστολή

Ε΄αποστολή!

ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ…ΜΑΖΙ!!!

Το νηπιαγωγείο μας συμμετέχοντας στο έργο :ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ…ΜΑΖΙ!!! έχει υλοποιήσει μαζί με τα παιδιά 6 αποστολές .

Παραθέτουμε τις αποστολές στις οποίες συμμετείχε μέχρι τώρα το σχολείο μας .

Αγαπητοί γονείς και παιδιά

το νηπιαγωγείο μας συμμετέχει σε ένα έργο etwinnning με τίτλο :ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ…ΜΑΖΙ!!!

Λίγα λόγια  για το έργο  από το twinspace  του έργου.Ευχαριστούμε πολύ τις ιδρύτριες  κ.κ.Μαρίνα Ζαχαριά και Ευαγγελοπούλου Αριάδνη  για την πρόσκληση  συμμετοχής

Σχετικά με το έργο

Στη δύσκολη περίοδο που διανύουμε, λόγω της πανδημίας που ταλανίζει τη χώρα μας, δημιουργούνται ιδιαίτερες εκπαιδευτικές και μαθησιακές ανάγκες, με κυριότερη την ενεργοποίηση των μαθητών/τριών και εκτός σχολικής τάξης, το χρονικό διάστημα κατά το οποίο θα παραμείνουν κλειστά τα σχολεία. Με το έργο “Μένουμε σπίτι”, εκπαιδευτικοί και μαθητές όλης της χώρας επικοινωνούν και εκφράζονται, σε μια προσπάθεια να ξεπεράσουν μαζί την κρίση που βιώνουν.

ΣΤΌΧΟΙ

Επικοινωνία και έκφραση

Υιοθέτηση πρακτικών για ψυχολογική αντιμετώπιση του εγκλεισμού στο σπίτι

Καλλιέργεια αυτοεκτίμησης και αυτοαποτελεσματικότητας, Ανάπτυξη ικανότητας θέσπισης εφικτών και πραγματοποιήσιμων στόχων. Ανάπτυξη τεχνικών για να ξεπεραστεί ο φόβος της πανδημίας. Ανάπτυξη πρωτοβουλίας και ανάληψη ενεργητικών ρόλων Συνεργασία και συμμετοχή οικογένειας στην επίτευξη των στόχων που έχουν τεθεί από την ομάδα. Ενθάρρυνση δημιουργικότητας μέσω της τέχνης. Επικοινωνία και συνεργασία μέσω νέων τεχνολογιών. Αξιοποίηση των ΤΠΕ στη μαθησιακή διαδικασία.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΊΑΣ

Οι εκπαιδευτικοί θα ετοιμάζουν “προκλήσεις” τις οποίες θα ανεβάζουν στην πλατφόρμα και σε συνεργασία με τους γονείς τους, οι μαθητές θα τις υλοποιούν.

Οι εταίροι θα χωριστούν σε ομάδες για παραγωγή εκπαιδευτικού υλικού – μια που δεν υπάρχει αντίστοιχο προηγούμενο, και με την χρησιμοποίηση web2 εργαλείων, θα το παρουσιάζουν. Οι μαθητές με τους γονείς τους θα αναρτούν τις εργασίες τους στην πλατφόρμα. Επίσης, θα οργανωθούν τηλεδιασκέψεις, τόσο σε επίπεδο τάξεων, όσο και σε επίπεδο εταίρων, ώστε οι μαθητές να επικοινωνήσουν τόσο με τους εκπαιδευτικούς, όσο και με τους συμμαθητές τους.

ΑΝΑΜΕΝΌΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΈΣΜΑΤΑ

Το Δημόσιο Twinspace θα αποτελεί μια πηγή πληροφοριών και εκπαιδευτικού υλικού για όλους τους εκπαιδευτικούς και γονείς που θέλουν να βρουν συμβουλές και ιδέες για την απασχόληση των παιδιών τους σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία.

Με τη δημιουργία αφισών, τραγουδιών και παραμυθιών για τις πρακτικές που τα παιδιά μπορούν να χρησιμοποιήσουν ώστε να αντιμετωπίσουν τον εγκλεισμό και την πανδημία, ευελπιστούμε να βοηθήσουμε με την σειρά μας όλους να βγουν αλώβητοι από την κρίση που βιώνουμε.