Τρίτη μέρα

Την Πέμπτη, 27/2/2020, τρίτη ημέρα της συνάντησης του έργου μας, οι εταίροι μας επισκέφτηκαν το 13ο Νηπιαγωγείο Ρεθύμνου όπου και τους καλωσόρισε η Προϊσταμένη του σχολείου, κ. Άννα Φανουργίακη και εκπρόσωπος του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του σχολείου, κ. Δέσποινα Παπαγεωργίου. Ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και συμμετείχαν στο μάθημα των παιδιών. Έπειτα μεταβήκαμε στο Κέντρο νέων του Δήμου Ρεθύμνου όπου μας υποδέχτηκε η Αντιδήμαρχος Παιδείας – Κοινωνικής Προστασίας του Δήμου Ρεθύμνου, κ. Άννα Ελευθεριάδου-Γκίκα. Στον ίδιο χώρο η κ. Ελένη Χριστίνα Σωτηροπούλου μας παρουσίασε το πρόγραμμα της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου «Ελληνικά μαθήματα για τους μετανάστες, τους πρόσφυγες και τους αλλοδαπούς που ζουν στο Ρέθυμνο: μερικές σκέψεις για τον κοινωνικό αντίκτυπο της εμπειρίας».  Ακολούθησε συζήτηση των εταίρων και σχεδιασμός των επόμενων βημάτων του έργου, που οδεύει προς ολοκλήρωση. Η ημέρα μας ολοκληρώθηκε με το αποχαιρετιστήριο γεύμα σε εστιατόριο της πόλης μας. Η επόμενη συνάντησή μας θα γίνει στην Λειψία τον ερχόμενο Ιούνιο.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Άννα Ελευθεριάδου-Γκίκα για την παραχώρηση της αίθουσας στο Κέντρο νέων του Δήμου Ρεθύμνου, την κ. Ελένη Χριστίνα Σωτηροπούλου για την παρουσίασή της. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους γονείς του σχολείου μας που μας στηρίζουν και μας βοήθησαν στην προετοιμασία της υποδοχής.

Δεύτερη μέρα

Την Τετάρτη, 26/2/2020, ήταν η δεύτερη ημέρα της συνάντησής μας στα πλαίσια του έργου μας στο Ρέθυμνο.
Επισκεφτήκαμε το Πανεπιστήμιο Γάλλου στο οποίο η κ. Διονυσία Κοντογιάννη, Αναπληρώτρια καθηγήτρια του Τμήματος Προσχολικής Αγωγής στο Ρέθυμνο μας παρουσίασε την εισήγηση της με θέμα: «Διαπολιτισμική Εκπαίδευση στην Ελλάδα».
Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε την εισήγηση της κ. Eλευθερίας Σιμιτζή –Δέλλα, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού έργου ΠΕ 60 2ης Ενότητας Ρεθύμνου Ηρακλείου με τίτλο: “Προσχολική Εκπαίδευση στο Eλληνικό Eκπαιδευτικό Σύστημα”.
Ακολούθησαν οι παρουσιάσεις των δραστηριοτήτων όλων των εταίρων του έργου και συζήτηση για τη μετέπειτα πορεία του έργου μας. Η μέρα ολοκληρώθηκε με μεσημεριανό γεύμα στη φοιτητική λέσχη του Πανεπιστημίου Κρήτης .
Ευχαριστούμε θερμά τον καθηγητή Γιώργο Μανωλίτση και το Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης για την ευγενική παραχώρηση της αίθουσας Παιδαγωγικών Ερευνών και Εφαρμογών, την κ. Κοντογιάννη και την κ. Σιμιτζή -Δέλλα για τις εισηγήσεις τους.

Πρώτη μέρα

Την Τριτη, 25/2/2020, ήταν η πρώτη ημέρα της συνάντησής μας στα πλαίσια του έργου μας στην πόλη μας, το Ρέθυμνο. Επισκεφτήκαμε το 2ο Νηπιαγωγείο Ρεθύμνου όπου μας καλωσόρισαν οι κ. Ευαγγελία Παντελιδάκη Μαντά, αναπληρώτρια Διευθύντρια της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης νομού Ρεθύμνου και η νηπιαγωγός του 2ου Νηπιαγωγείο Ρεθύμνου-συμμετέχουσα στο πρόγραμμα Λένια Γκουβούση. Η κΜιλτιάννα Αποδιουλανάκη, δασκάλα στο τμήμα ένταξης στο 1ο Δημοτικό σχολειό Ρεθύμνου μας παρουσίασε τον τρόπο λειτουργίας του τμήματος  και μας έδωσε παραδείγματα της εκπαίδευσης των παιδιών. Οι δραστηριότητες της ημέρες  περιελάμβαναν γνωριμία και παιχνίδια με τα παιδιά του νηπιαγωγείου. Στη συνέχεια ο κ. Νίκος Δερεδάκης μας ξενάγησε στην παλιά πόλη και η ημέρα μας έκλεισε με ένα πολύ όμορφο μεσημεριανό.

Ιδιαιτέρα ευχαριστούμε τους συμμέτοχες στο πρόγραμμα, συναδέλφους από την Γερμανία και την Σουηδία και στεναχωριόμαστε βαθύτατα για την αδυναμία των Ιταλών εταίρων μας να παρευρεθούν, λόγο των τελευταίων γεγονότων. Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στην κ. Μαντά και στον κ. Δερεδάκη για την υποστήριξή τους καθώς και στις διευθύντριες του 1ου Δημοτικού σχολείου Ρεθύμνου και του 2ου Νηπιαγωγείου Ρεθύμνου, κ.κ. Ελένη Μιχελουδάκη και Ελένη Αλεξάκη αντίστοιχα.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 3 άτομα, περιλαμβάνεται η Lenia Gkouvousi, άτομα που χαμογελούν, άτομα κάθονται και εσωτερικός χώρος

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, στέκεται, παπούτσια και υπαίθριες δραστηριότητες

Η εικόνα ίσως περιέχει: 11 άτομα, περιλαμβάνεται η Sofie Liljegren, άτομα που χαμογελούν, άτομα κάθονται, πίνακας, εσωτερικός χώρος και φαγητό

«Soil STEAM»

Το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει σε ένα έργο  eTwinning  με τίτλο «Soil STEAM» μαζί με 3 σχολεία της Ελλάδας, 2 της Τουρκίας και 1 της Σλοβενίας.
                                                 Soil δηλ. Έδαφος
Λίγα λόγια για το έργο μας
Αυτή η ηλικία των παιδιών μας είναι σημαντική για την ανάπτυξη και μάθησή τους και είναι  πολύ σημαντικό τα παιδιά να είναι ευαίσθητα όσον αφορά την προστασία του περιβάλλοντος, το έδαφος, τη διάβρωση και την αναδάσωση αποκτώντας ταυτόχρονα περιβαλλοντική συνείδηση. Η καλλιέργεια των παιδιών στην αγάπη για τη φύση θα τους δώσει τη δυνατότητα να έχουν ένα τρόπο ζωής συνδεδεμένο με αυτή στη ζωής τους. Χρειαζόμαστε άτομα που γνωρίζουν ότι η φύση είναι απαραίτητη για τη ζωή των ανθρώπων και τον πλανήτη μας και να αναζητούν λύσεις στα περιβαλλοντικά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κόσμος μας.
Ένα τέτοιου σκοπού και περιεχομένου έργο είναι το Soil STEAM που θα ασχοληθεί με το έδαφος σαν άβιο αντικείμενο αλλά και το έμβιο περιβάλλον του (οργανισμοί, φυτά).

Στα πλαίσια του έργου μας ετοιμάσαμε τα poster  των εκπαιδευτικών  και για τα παιδιά .

Διαβάσαμε τη συνεργατική ιστορία  και ετοιμάσαμε το ιστόγραμμα ιδεών

Συμμετείχαμε στην αρχική αξιολόγηση των παιδιών και των εκπαιδευτικών
Eπικοινωνήσαμε με  τους συναδέλφους  που συμμετέχουν στο  έργο μας!
Παρακολουθήσαμε το βίντεο που μας πρότεινε η συνάδελφος και φίλη Σταματία!
και στη συνέχεια χωριστήκαμε σε ομάδες και παρατηρήσαμε το χώμα ,μικρά ζωάκια που ζουν σε αυτό  και τις ρίζες των φυτών