Τα εκπαιδευτήρια «Νέα Γενιά Ζηρίδη», με πάγιο στόχο να προάγουν την ουσιαστική καινοτομία στον χώρο της εκπαίδευσης, υλοποίησαν μία ακόμη πρωτότυπη δράση, που δημιούργησε ερεθίσματα στους μαθητές και τους βοήθησε να ωριμάσουν μέσα σε ένα θετικό περιβάλλον, όπως αυτό των τεχνών στην εκπαίδευση.

Μετά την επιτυχημένη θεατρική μεταφορά της Eroica του Κοσμά Πολίτη, που βασίστηκε στην κινηματογραφική μεταφορά του Μιχάλη Κακογιάννη και τη δυναμική συμμετοχή των μαθητών στην παρουσίαση της παράστασης, τα εκπαιδευτήρια «Νέα Γενιά Ζηρίδη» συνεχίζουν τη συνεργασία τους με το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης και θεσμοθετούν για τα επόμενα τρία χρόνια το πρόγραμμα «Βλέμμα εφήβων».

Το πρόγραμμα θα κινηθεί στα βήματα της πρώτης κοινής απόπειρας και θα έχει χαρακτήρα αλληλοτροφοδότησης. Θα περιλαμβάνει μαθητική θεατρική παράσταση και συζήτηση-συμπόσιο γύρω από τον προβληματισμό που αναδεικνύεται από το εκάστοτε έργο. Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, θα εμπλουτίζεται από παράλληλες δραστηριότητες και εκδηλώσεις.

Οι θεματικές έχουν ως εξής:

2019-2020: Περιβάλλον, κοινωνική αλλαγή, κοινωνική δικαιοσύνη

2020-2021: Οι έφηβοι απέναντι στην Ιστορία – 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση

2021-2022: Τεχνητή νοημοσύνη

Το «Βλέμμα εφήβων» στοχεύει στην καλλιέργεια της θεατρικής παιδείας μέσα από την ενεργό συμμετοχή των εφήβων στην πολιτιστική ζωή με πνεύμα συλλογικότητας και συνεργατικότητας μέσα σε ένα θετικό περιβάλλον, όπως αυτό των τεχνών στην εκπαίδευση. Δίνει βήμα στην καλλιτεχνική έκφραση των εφήβων και επιδιώκει να ανοίξει διαύλους επικοινωνίας ανάμεσα στους μαθητές, τους αποφοίτους, τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και την ευρύτερη κοινότητα για θέματα που αφορούν τη ζωή των εφήβων σε συνθήκες που αλλάζουν ταχύτατα.

Αξιοποιώντας το θέατρο ως μέσο καλλιτεχνικής έκφρασης αλλά και παρέμβασης, το πρόγραμμα δημιουργεί κοινότητες θεατών που μοιράζονται και συζητούν κοινούς προβληματισμούς γύρω από τη νεότητα. Η σύνδεση και ο ενεργός διάλογος ανάμεσα στη σχολική ζωή και τον κόσμο που περιβάλλει τους νέους είναι ένας από τους παιδαγωγικούς στόχους και των δύο φορέων.

Το πρόγραμμα υποστηρίζει επιστημονικά και καλλιτεχνικά η Συμβουλευτική Επιτροπή, η οποία απαρτίζεται από τους:

Νεκταρία Αδακτύλου, Adjunct Assistant Professor, Eberly College of Arts and Sciences, Dept. of Geology &Geography, West Virginia University

Αλεξάνδρα Γεωργοπούλου, Υπεύθυνη Καλλιτεχνικού Σχεδιασμού & Διεθνών Σχέσεων του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης

Δημήτρης Γιατρομανωλάκης, Associate Professor of Classics, Department of Classics, Johns Hopkins University

Peter Meineck, Associate Professor of Classics in the Modern World, Department of Classics, New York University

Rush Rehm, Professor of Theater & Performing Studies and of Classics, Department of Classics, Stanford University

Παναγιώτης Ροϊλός, George Seferis Professor of Modern Greek Studies and of Comparative Literature, Harvard University

Την ευθύνη υλοποίησης του προγράμματος έχει ο Όμιλος Σύγχρονου Θεάτρου της Νέας Γενιάς Ζηρίδη.

Την καθοδήγηση του Ομίλου και τον συντονισμό της Συμβουλευτικής επιτροπής έχει η φιλόλογος της ΝΓΖ Νατάσα Μερκούρη.

Με ρόλο συμβουλευτικό θα συμβάλουν μέλη της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας και συνεργάτες του ΙΜΚ.

Πληροφορίες: www.mcf.grwww.ziridis.grgymnasio@ziridis.gr

Photo credits: Γεωργία Οικονόμου