Ελληνική Λογοτεχνία για ξενόγλωσσους ενηλίκους προχωρημένου επιπέδου Γ1 – Γ2

ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ, 18-29 Ιουλίου 2022

Το Κέντρο Ελληνικού Πολιτισμού, σχολείο ελληνικής γλώσσας από το 1995, διοργανώνει και φέτος το 24ο Πρόγραμμα Ελληνικής Λογοτεχνίας για ξενόγλωσσους ενηλίκους προχωρημένου επιπέδου Γ1 – Γ2 για σπουδαστές με διευρυμένο λεξιλόγιο.

Το μάθημα στηρίζεται σε αντιπροσωπευτικά πεζά και ποιήματα Ελλήνων δημιουργών. Στόχοι του μαθήματος είναι:

– Η γνωριμία των μαθητών με το έργο σημαντικών Ελλήνων δημιουργών και νέων συγγραφέων

– Η σύνδεση με στοιχεία της ιστορίας και του πολιτισμού

– Η ανάπτυξη των γλωσσικών δεξιοτήτων που χρειάζεται ένας ξενόγλωσσος σπουδαστής αυτού του επιπέδου.

Αναλυτικότερα παρουσιάζονται:

• Αποσπάσματα από τα έργα συγγραφέων και ποιητών με βάση το θεματικό κέντρο κάθε μαθήματος.

Θέμα για το 2022: Ιστορία και Λογοτεχνία

• Η ζωή και η εποχή τους μέσα από τα γραπτά τους και από τις μελέτες του έργου τους
  • Λεξιλογικές ασκήσεις και μορφολογικές δομές (παραγωγή και σύνθεση λέξεων, ιδιωματικές φράσεις, παροιμίες, αρχαίες φράσεις, ομόηχα, δύσκολα σημεία γραμματικής)
  • Ασκήσεις δημιουργικής γραφής, κριτική παρουσίαση, ασκήσεις ανάγνωσης λογοτεχνίας.

Διδάσκουσα: Νατάσα Μερκούρη

Πληροφορίες-εγγραφές: Ιφιγένεια Γεωργιάδου τηλ./whatsapp/viber  +306944105484, email: ifigenia@hcc.edu.gr

Κατεβάστε το αρχείο.

Modern Greek Literature for C1-C2 adult students of the Greek Language

SANTORINI, 18-29 July 2022

The Hellenic Culture Centre www.hcc.edu.gr has been organizing Greek Language classes since 1995. It has the pleasure to announce its 24th Program of Modern Greek Literature for C1-C2 adult students of the Greek language.

The class includes the reading of characteristic prose works and poems of Greek authors.

The class aims at:

• the acquaintance of students with important works of renowned Greek authors, as well as with the work of newer authors
  • the interconnection between Literature and History
  • the improvement of the language skills required at a C1-C2 Level

The students will read and study:

• Excerpts from prose works and poems based on this year’s main topic
“Literature and History”
  • Biographical and historical period data culled from the works of the aforementioned authors.

The class also includes:

• Exercises in vocabulary and language structure (derivatives and word building, idiomatic expressions, proverbs, phrases taken directly from ancient Greek, homophones, complex grammatical phenomena)
  • Creative writing assignments, critical assessment, literature reading practice

Teacher: Natasha Merkouri

INFO-Registration: Ifigenia Georgiadou tel./whatsapp/viber  +306944105484, email: ifigenia@hcc.edu.gr

See attached file.