Σ’ εσάς, που προχθές δεν ασχοληθήκατε με την εγκύκλιο, που την αποσιωπήσατε, που προτιμήσατε να πάτε τους μαθητές σας περίπατο, που στην πρωινή συγκέντρωση δε διαβάσατε το μήνυμα από το Υπουργείο, που δε βρήκατε δυο λόγια να συνοδεύουν την πρωινή σας προσευχή ή το μάθημά σας, που απαξιώσατε μια τέτοια ημέρα ιστορικής μνήμης την ώρα που η υφήλιος την τιμούσε, το λέω: Έχετε ευθύνη, όχι μόνο διοικητική.

Εγκύκλιος

Μήνυμα της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων για τη Διεθνή Ημέρα Μνήμης των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος

(Marian Turski urged the world to adopt an 11th commandment: “Thou shalt not be indifferent”)

Survivors call for end to world indifference at Auschwitz memorial