ΘΕΑΤΡΟ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ: Εκεί που γράφεται και διδάσκεται η Ιστορία

Παρουσίαση στο επιστημονικό συνέδριο «Γλώσσα, Ιστορία, αξίες και πολιτισμός στο σύγχρονο σχολείο: Αναζητώντας δρόμους ανανέωσης των φιλολογικών μαθημάτων» του αποτελέσματος της συνεργασίας των Ομίλων Ιστορίας και Σύγχρονου Θεάτρου του Γυμνασίου της ΝΓΖ για το σχολικό έτος 2016-2017.
Η παράσταση θεάτρου τεκμηρίωσης Μόνο ένα άσπρο φως πραγματευόταν το θέμα της διεθνούς τρομοκρατίας από την επίθεση στους Δίδυμους Πύργους μέχρι σήμερα και παρουσιάστηκε στο Ίδρυμα “Μιχάλης Κακογιάννης” στις 16 Ιουνίου 2017.

Το συνέδριο οργανώθηκε από τα εκπ. Αυγουλέα-Λιναρδάτου σε συνεργασία με το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Ιστορική Έρευνα, Διδακτική και Νέες Τεχνολογίες» του Ιόνιου Πανεπιστημίου και την Επιστημονική Ένωση και το περιοδικό Νέα Παιδεία.

Θερμές ευχαριστίες στους διοργανωτές για την πρόσκληση.

Δείτε ΕΔΩ την παράσταση.