Το Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης, στο πλαίσιο του σύνθετου προγράμματός του  «Το Αρχαίο Δράμα στο Σχολείο του 21ου Αιώνα» διοργανώνει την Παρασκευή 30 και το Σάββατο 31 Ιανουαρίου 2015, το 1ο Διεθνές Φόρουμ «Το Αρχαίο Δράμα στην Εκπαίδευση: σκέψεις – θέσεις – αντιθέσεις».

b_11924_sima_web

Το 1ο Διεθνές Φόρουμ «Το Αρχαίο Δράμα στην Εκπαίδευση: σκέψεις – θέσεις – αντιθέσεις» έχει ως στόχο την ουσιαστική συμβολή του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης, στην εδραίωση της χώρας ως μητροπολιτικού κέντρου αναφοράς πάνω στη μελέτη, έρευνα και παρουσίαση του Αρχαίου Δράματος, με τη συνδρομή καταξιωμένων δημιουργών και επιστημόνων της Ελλάδος και του Εξωτερικού.

Παράλληλα, και μέσω του 1ου Διεθνούς Φόρουμ, ενισχύεται η προσπάθεια του  Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης να παράσχει τα απαραίτητα εφόδια στο σύγχρονο σχολείο, σε μαθητές, σπουδαστές και διδάσκοντες, ώστε να μπορέσουν να ανταποκριθούν στις εκπαιδευτικές ανάγκες αλλά και τις προκλήσεις της κατανόησης του Αρχαίου Δράματος τον 21ο αιώνα.

Forum2015_prosklisi

image-12 image-13 IMK