ΗΜΕΡΙΔΑ: Παραμύθι και παιδικό βιβλίο στο σχολείο της κρίσης

Σάββατο, 8 Νοεμβρίου 2014, 09.00-14.00

Ιστορικό Αρχείο του ΠΙΟΠ, Δωρίδος 2 & Λεωφόρο Ειρήνης 14, στον Ταύρο.

Η ημερίδα πλαισίωσε τη δράση «Α΄ Εβδομάδα Λογοτεχνίας : Κάτω απ’ τον ίσκιο των θρύλων τους», 3-8 Νοεμβρίου 2014 στα εκπαιδευτήρια «Νέα Γενιά Ζηρίδη».

Συγγραφείς επισκέφτηκαν τους μαθητές του Δημοτικού, του Γυμνασίου και του Λυκείου στα τμήματά τους και συζήτησαν μαζί τους για τη δημιουργία ενός λογοτεχνικού έργου, την εμπειρία της συγγραφής και της ανάγνωσης, τη φιλαναγνωσία και τη θέση της λογοτεχνίας στη ζωή ενός σύγχρονου μαθητή.

Το σχολείο επισκέφτηκαν γνωστοί συγγραφείς όπως οι Μαρίζα Ντε Κάστρο, Νατάσα Κεσμέτη, Μάνος Κοντολέων,  Ανδρέας Μήτσου, Τεύκρος Μιχαηλίδης, Λότη Πέτροβιτς-Ανδριοπούλου, Εύα Στεφανή, Μάκης Τσίτας, Ελένη Τζαβέλα, Μισέλ Φάις κ.α.

Στην Ημερίδα είχαν εισήγηση οι Σάσα Βούλγαρη, Κυριακή Δοξαρά, Ξένια Καλογεροπούλου, Νίκος Πιλάβιος, Δημήτρης Β. Προύσαλης και Αλεξάνδρα Τράντα.

Συντόνισε η φιλόλογος Κυριακή Κυριακουλέα.

Στο Στρογγυλό Τραπέζι συμμετείχαν οι Μάνος Κοντολέων, Γιώργος Παναγιωτάκης, Ηλίας Πίτσικας και Χριστίνα Φραγκεσκάκη.

Συντόνισε η δημοσιογράφος της Καθημερινής Βάσω Χρυσοστομίδου.

Δείτε το πρόγραμμα της ημερίδας και το δελτίο τύπου της Εβδομάδας.

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

Πληροφορίες: