Η Νέα Γενιά Ζηρίδη διοργάνωσε επιστημονικό συνέδριο με θέμα «Ακαδημαϊκή Αριστεία και Χάρισμα».

Το συνέδριο διεξήχθη στις 9 Μαρτίου 2013, από 09:00  έως 18:00, στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων, Πολιτισμού & Αθλητισμού.

Πανεπιστημιακοί δάσκαλοι και ειδικοί επιστήμονες παρουσίασαν τις σύγχρονες τάσεις και απόψεις σχετικά με την ανίχνευση, ανάδειξη των ιδιαίτερων κλίσεων των μαθητών και των ακαδημαϊκών διακρίσεων σε γνωστικά αντικείμενα όπως  η Γλώσσα, τα Μαθηματικά, οι Φυσικές Επιστήμες. Παράλληλα, εκπαιδευτικοί παρουσίασαν καλές πρακτικές στις σχολικές τάξεις που συμβάλλουν στην επίτευξη της «Ακαδημαϊκής Αριστείας».

Η ημερίδα απευθυνόταν σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης, σε στελέχη εκπαίδευσης, σε πανεπιστημιακούς, και φυσικά σε κάθε ενδιαφερόμενο που επιθυμούσε να ενημερωθεί στους τομείς  της ακαδημαϊκής αριστείας και της χαρισματικότητας.

Και ως γνωστόν, εμείς μιλήσαμε για τη θεατρική παιδεία:

Θεατρική αγωγή: Από την ευφυΐα στην αριστεία

Δείτε το πρόγραμμα.

Μπορείτε να διαβάσετε εδώ το πλήρες κείμενο της εισήγησης.

Και να δείτε τη συνοδευτική παρουσίαση