Μηνύματα από την αρχαία Ελλάδα και τη Ρώμη

Ηνωμένο Βασίλειο

(Δείτε το πλήρες κείμενο)

Το The Iris Project είναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός με έδρα την Οξφόρδη, ο οποίος υλοποιεί το ομότιτλο εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Ηνωμένο Βασίλειο από το 2006. Η Ίριδα, αγγελιαφόρος των θεών, μεταφέρει τα μηνύματα της κλασικής αρχαιότητας στο σύγχρονο κόσμο, σε όλες τους τις «αποχρώσεις». Στόχος του προγράμματος είναι να φέρει σε επαφή τους μαθητές της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με τον αρχαίο ελληνικό και ρωμαϊκό πολιτισμό μέσα από τη μελέτη της γλώσσας και των κειμένων, έτσι ώστε να εμπλουτιστεί το βρετανικό αναλυτικό πρόγραμμα. Παράλληλα, απευθύνεται και σε οποιαδήποτε ομάδα ή κοινότητα ενηλίκων ενδιαφέρεται να παρακολουθήσει τα μαθήματα, που γίνονται σε μη συμβατικό εκπαιδευτικό περιβάλλον.

Ο σχεδιασμός του προγράμματος βασίζεται στην παιδαγωγική αντίληψη ότι η γνώση των κλασικών γλωσσών, της λογοτεχνίας, της ιστορίας και της τέχνης της κλασικής αρχαιότητας οφείλει να είναι προσιτή σε όλους, ανεξάρτητα από το μορφωτικό και κοινωνικό επίπεδο του καθενός. Η εφαρμογή του προγράμματος γίνεται ζωτικό εργαλείο για την προώθηση και διάχυση της γνώσης τόσο στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος στα δημόσια σχολεία υποβαθμισμένων περιοχών όσο και σε κοινότητες όπου τα ποσοστά του εγγραμματισμού των κατοίκων είναι ιδιαίτερα χαμηλά. Μέσα από τη διδασκαλία των αρχαίων ελληνικών και των λατινικών εκπαιδεύονται κοινότητες μαθητών και ενηλίκων, οι οποίοι παύουν να θεωρούν τη γνώση των κλασικών γραμμάτων προνόμιο των λίγων. Έτσι, εκτός από την απόκτηση αλλά και τη χαρά της γνώσης, επιτυγχάνεται η ανάπτυξη της κρίσης και η συνειδητοποίηση του ανήκειν σε μια ομάδα όπου δεν αποκλείεται κανείς λόγω ελλιπούς μόρφωσης.