ΨΗΦΙΑΚΟ ΛΕΞΙΚΟ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ <>

Γράψε πάνω στα κενά _  το όνομα κάθε

εικόνας που έχει σχέση με τα ζώα.

Α,α ΑΛΟΓΟ

Λ,λ ΛΙΟΝΤΑΡΙ
  Λ_ _ _ _ _ _ _ _

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

Η θεματική ενότητα που θα επεξεργαστούμε με τα παιδιά ,κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, είναι τα ζώα. Δημιουργήσαμε ένα ψηφιακό λεξικό με σκοπό να μάθουν τα παιδιά να ονομάζουν αλλά και να γράφουν το όνομα του ζώου της αντίστοιχης εικόνας, χρησιμοποιώντας τη γραφίδα στο διαδραστικό μας πίνακα ή εναλλακτικά χρησιμοποιώντας την επιλογή του πληκτρολογίου.

Το ψηφιακό λεξικό συμβάλλει σε μια ενεργητική μέθοδο διδασκαλίας,  συνδυάζει τη γνώση με το παιχνίδι και αυτό έχει ως  αποτέλεσμα ο μαθητής να αναπτύσσει τις ικανότητες του και έτσι να καλλιεργήσει τη νοητική ανάπτυξη και τη μάθηση καθώς το παιχνίδι προσφέρει πλούσια ερεθίσματα για παρατήρηση και διερεύνηση.

1 σχόλιο στο “ΨΗΦΙΑΚΟ ΛΕΞΙΚΟ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ <>”

1. Γεια σας, αυτό είναι ένα σχόλιο.
    Για να ξεκινήσετε με την έγκριση, επεξεργασία και διαγραφή σχολίων, παρακαλώ επισκεφθείτε την οθόνη Σχόλια στον Πίνακα Ελέγχου.
    Τα άβαταρ των σχολιαστών προέρχονται από το Gravatar.