Η τριλογία της Έκτης

Όλα τα νέα της Έκτης εδώ!

Φεβ 202425

Κάνω Παζλ τα αξιοθέατα της πόλης μου

Φεβ 202418
  • Μετατρέψτε τα αξιοθέατα της πόλης μας σε παζλ με τη χρήση του jigsawplanet που θα βρείτε εδώ
  • Δείτε παρακάτω τα αξιοθέατα που θα γίνουν Παζλ
  • ΕΛΤΑ ΑλεξανδρούποληςΓαλλικός ΣταθμόςΆγιος Νικόλαος Αλεξανδρούπολης Ακαδημία Αλεξανδρούπολη Μουσικό Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης Καπνομάγαζο Αλεξανδρούπολη Φάρος Αλεξανδρούπολης

Επεξεργασία εικόνας

Φεβ 202418
  • Κατεβάστε την εικόνα που θα βρείτε εδώ (πηγή:https://victory-press.gr/)  και καλύψτε τα πρόσωπα των παιδιών με χρήση της Ζωγραφικής των Windows . Στείλτε με email την νέα εικόνα που δημιουργήσατε, χρησιμοποιώντας το email της ομάδας σας.
  • Επεξεργαστείτε  τον πίνακα «Υπνοδωμάτιο στην Αρλ» που θα βρείτε εδώ, του ζωγράφου Βίνσεντ βαν Γκογκ. Χρησιμοποιείστε το Canva για να προσθέσετε στον πίνακα  στοιχεία τα οποία θυμίζουν σύγχρονο υπνοδωμάτιο, αφού φροντίσετε πρώτα να έχετε κάνει αφαίρεση φόντου από τα στοιχεία αυτά. Στείλτε με email τη νέα εικόνα που δημιουργήσατε, χρησιμοποιώντας το email της ομάδας σας.

Δικαιώματα του παιδιού

Ιαν 202412

Δείτε τα παρακάτω βίντεο και σημειώστε τα βασικότερα δικαιώματα του παιδιού

Γράφουμε ευχές για τη νέα σχολική χρονιά

Σεπ 202311

Γράψτε τις δικές σας ευχές για τη νέα σχολική χρονιά στο Padlet που θα βρείτε εδώ

Δεν ξεχνάω να γράφω το τμήμα και την ομάδα μου!

Επαγγέλματα

Μάι 20234

Εργασία και τα επαγγέλματα του ΣΤ2  εδώ

Ευρώπη

Απρ 202327

Ομάδα Πολύγλωσσων

Ομάδα Τουριστών

Ομάδα Πρωταθλητών

Ομάδα MasterChef

Πασχαλινές και Πρωτομαγιάτικες δημιουργίες

Μαρ 202329

Β1

Δ1

Ε2

Ε3

Περιγράφω το αγαπημένο μου παιχνίδι

Μαρ 202321

Περιγράψτε το αγαπημένο σας παιχνίδι

Δ2

Ε1

Ε2

Ε3

ΣΤ1

ΣΤ2

Το αγαπημένο μου ζωάκι

Μαρ 20235

Συμπληρώστε το παρακάτω συνεργατικό πίνακα σύμφωνα με το τμήμα σας και την ομάδα σας.

Γ1

Γ2