Η τριλογία της Έκτης

Όλα τα νέα της Έκτης εδώ!

Ήρωες κόμικς σε κίνδυνο;

Σεπ 202120

Διαβάστε τα κόμικς που θα βρείτε στο παρακάτω σύνδεσμο και εντοπίστε τους πιθανούς κινδύνους του Διαδικτύου που αντιμετωπίζουν οι ήρωές του. Στη συνέχεια προτείνετε λύσεις στους ήρωες των κόμικς (Πηγή: Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου) ώστε να αποφύγουν τους κινδύνους αυτούς.

Για τα κόμικς πατήστε εδώ

Αφού συζητήσετε με την ομάδα σας, προσθέστε τις λύσεις που προτείνετε στο Padlet που ακολουθεί.

Για το Padlet πατήστε εδώ

Το υλικό του υπολογιστή

Μαρ 202128

Για την παρουσίαση κάντε κλικ στη παρακάτω φράση

Το Υλικό του Υπολογιστή

Χριστουγεννιάτικες ευχές μαθητών της Ε και ΣΤ τάξης στο Thinglink

Ιαν 202110

Για τις ευχές των μαθητών της  Ε τάξης πατήστε εδώ

Για τις ευχές των μαθητών της ΣΤ τάξης πατήστε εδώ

ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ

Μαΐ 202018

Τώρα που μένουμε σπίτι έχω πολύ ελεύθερο χρόνο και προσπαθώ να τον χρησιμοποιήσω δημιουργικά. Για αυτό καταφεύγω στην ανάγνωση βιβλίων. Διαβάζω βιβλία όπως: Σέρλοκ Χολμς, Οι τρεις ντεντέκτιβ και άλλα. Επίσης, ζωγραφίζω και πίνακες διαφόρων μεγεθών με τέμπερες. Άλλα πράγματα που κάνω είναι να παίζω με τον σκύλο μου, τα γατάκια και την γάτα μου. Επιπλέον, πειραματίζομαι με διάφορες συνταγές μαγειρικής, όπως γλυκά και άλλα φαγητά τα οποία δεν πετυχαίνουν πάντα. Προσπαθώ όμως να περνάω δημιουργικά την ώρα μου μέσα στην καραντίνα. Σίγουρα θα πρότεινα και στους συμμαθητές μου να κάνουν το ίδιο.

Ε.Π.

Η αγαπημένη μου δραστηριότητα!!!!

Μαΐ 202014

Η αγαπημένη μου δραστηριότητα είναι το Μπάσκετ .

Στο μπάσκετ πρέπει να κάνεις πάντα ντρίπλα, άμα πιάσεις την μπάλα δε μπορείς να ξανακάνεις ντρίπλα γιατί είναι βήματα.

Το μπάσκετ μου αρέσει γιατί είναι ομαδικό άθλημα, επειδή είναι το πρώτο που έπαιξα και γιατί έκανα πολλούς καινούργιους φίλους.

Σας προτείνω να το παίξετε !!!!

Fotis Isiah Thomas

ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟ!!!

Μαΐ 20205

Τώρα που μένω σπίτι, η αγαπημένη μου δραστηριότητα είναι να παίζω επιτραπέζια. Πιο πολύ μ’ αρέσει να παίζω τον Μαγικό Λαβύρινθο γιατί είναι ένα επιτραπέζιο μνήμης!!!

Περιέχει: Ένα ταμπλό παιχνιδιού, μία βάση για είκοσι τέσσερις μικρούς ξύλινους τοίχους, ένα  ζάρι, τέσσερα πιόνια σε σχήμα νάνου που από κάτω έχουν μαγνήτη, τέσσερις μεταλλικούς βόλους, είκοσι τέσσερα μικρά στρογγυλά σύμβολα και ένα πάνινο μαύρο σακουλάκι.

Σκοπός του παιχνιδιού: Κερδίζει ο πρώτος παίχτης που θα μαζέψει πέντε σύμβολα περνώντας μέσα από τον Μαγικό Λαβύρινθο!!!

Κ.Α.

Η αγαπημένη μου δραστηριότητα

Μαΐ 20204

Η αγαπημένη μου δραστηριότητα τώρα που μένουμε σπίτι είναι το επιτραπέζιο παιχνίδι « Μονόπολη» που παίζουμε με την αδερφή μου.

Στη Μονόπολη υπάρχουν τα πιόνια και πολλές κάρτες με εντολές και αποφάσεις. Ρίχνουμε τα ζάρια και προχωράμε τα πιόνια όσα βήματα λέει το ζάρι. Καμιά φορά πάμε και φυλακή και πρέπει να πληρώσουμε για να βγούμε. Στο παιχνίδι κάρτες με πόλεις που τις αγοράζουμε και χτίζουμε σπίτια και ξενοδοχεία. Όποιος πέσει πάνω στην κάρτα που μας ανήκει πληρώνει. Κερδίζει όποιος έχει τα πιο πολλά λεφτά και τις πιο πολλές πόλεις.

Το παιχνίδι αυτό μου αρέσει πολύ γιατί έχει γέλιο και αγωνία.

Μαθαίνουμε για τις πόλεις και τις πρωτεύουσες και πώς να διαχειριζόμαστε τα χρήματα σωστά. Εννοείται ότι το προτείνω στους φίλους μου και θα ήθελα να το παίξω και μαζί τους!!!

Μονοπολάκιας

Βαφή πασχαλινών αυγών

Απρ 202026

Τη Μεγάλη Πέμπτη όλες οι νοικοκυρές βάφουν τα αυγά τους. Άλλες με χρώμα ζαχαροπλαστικής, άλλες στη κατσαρόλα με κρεμμυδόφυλα ή μοβ λάχανο, άλλες με πινέλα , άλλες με βαφή από το σουπερμάρκετ και άλλες με χρωματιστές ή κόκκινες κλωστές. Όποιον τρόπο και να επιλέξουν οι νοικοκυρές, τα αφήνουν να στεγνώσουν και στο τέλος τα γυαλίζουν με λάδι. Εγώ προτιμώ να τα βάφω με χρώμα ζαχαροπλαστικής γιατί δεν λερώνεται πολύ η κουζίνα, επειδή βάφονται πολύ ωραία αλλά και επειδή μπορώ να τα καταφέρω χωρίς βοήθεια! Θα πρότεινα και στους συμμαθητές μου να βάψουν τα πασχαλινά αυγά τους με όποιον τρόπο και όποιο χρώμα θέλουν γιατί είμαι σίγουρη ότι θα διασκεδάσουν!

Β.Π.

Η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ.

Απρ 202025

Κάθε μέρα προσπαθούσα να βρω κάτι για να ασχοληθώ, πέρα από τα μαθήματα και επειδή μου αρέσει πολύ η μαγειρική αποφάσισα να ασχοληθώ με αυτή.

Έτσι, βρήκα μία συνταγή για πασχαλινά κουλουράκια και είπα να την δοκιμάσω μιας και ερχόταν το Πάσχα. Την εκτέλεσα και ήταν μία πάρα πολύ καλή συνταγή!! Την δεύτερη φορά αποφάσισαν να βοηθήσουν η αδερφή μου, ο μπαμπάς μου και η μαμά μου. Ε και όπως καταλάβατε έγινε ένας χαμός στην κουζίνα, αλλά περάσαμε πολύ ωραία!

Γενικά εγώ δεν έχω πάθει την καταστροφή που έμεινα στο σπίτι και ούτε είμαι όλη την μέρα με το κινητό

Ελπίζω να σας άρεσε το άρθρο μου.

M.K.

ΜΠΑΛΟΝΙ ΜΑΓΙΑΣ

Απρ 202024

Σήμερα παιδιά, θα σας γράψω για ένα πείραμα που μπορούμε να κάνουμε με υλικά που έχουμε στο σπίτι μας.

ΜΠΑΛΟΝΙ ΜΑΓΙΑΣ

Θα χρειαστείς:

• Ζεστό νερό
  • Μεζούρα κουζίνας
  • 1 φακελάκι ξηρή μαγιά
  • 1 κουταλάκι
  • Κανάτα
  • Μπολ
  • Λίγη ζάχαρη
  • 1 πλαστικό μπουκάλι
  • 1 μπαλόνι

Βήμα 1ο:

Βάλε 300 ml νερό σε ένα μπολ. Πρόσθεσε ένα φακελάκι ξηρή μαγιά και 2 κουταλιές του γλυκού ζάχαρη. Ανακάτεψε το μείγμα μέχρι να διαλυθούν όλα καλά.

Βήμα 2ο:

Ρίξε το μείγμα μέσα στο μπουκάλι.

Βήμα 3ο:

Ζέστανε το μπαλόνι τρίβοντάς το με τα χέρια σου. Για μα μαλακώσει κι άλλο το λάστιχο, πιάσε τις άκρες του μπαλονιού και τέντωσέ το.

Βήμα 4ο:

Φόρεσε το άνοιγμα του μπαλονιού στο λαιμό του μπουκαλιού. Τράβηξέ το ώστε να φτάνει πιο χαμηλά από τις σπείρες όπου βιδώνει το καπάκι, για να μη βγαίνει ο αέρας.

Βήμα 5ο:

Άφησε το μπουκάλι όρθιο για μια ώρα, και δες το αποτέλεσμα!

Βήμα 6ο:

Άφησε το μπουκάλι να μείνει έτσι όλη τη νύχτα. Το πρωί το μπαλόνι θα είναι μεγαλύτερο!

ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ;

Η μαγιά είναι ζωντανή. Όταν της προσθέσεις ζάχαρη και νερό, ενεργοποιείται και αρχίζει να αναπνέει, παράγοντας αέριο διοξείδιο του άνθρακα, που φουσκώνει το μπαλόνι. Η μαγιά κάνει επίσεις το ψωμί μας να φουσκώνει. Είναι πολύ σημαντικός οργανισμός.

Ε.Ζ.

« Παλιότερα άρθρα