Ύλη Εφαρμογών Πληροφορικής Α’ τάξης ΓΕΛ για το σχ. έτος 2013-14

Κατεβάστε από εδώ την ύλη του μαθήματος Εφαρμογές Πληροφορικής Α’ τάξης ΓΕΛ για το σχ. έτος 2013-14.

9 σχόλια

Μετάβαση στη φόρμα σχολίων

1. ευχαριστώ συνάδελφε…!

• Ε. ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ στο 8 Οκτωβρίου, 2013 στις 6:59 πμ

Με βοήθησες πολύ.

1. Να είσαστε καλά!!!

• γωγω στο 10 Δεκεμβρίου, 2013 στις 5:02 μμ
    • Απάντηση

το μάθημα αυτό εξετάζεται στο τέλος της χρονιάς;

1. Καλησπέρα Γωγώ,
      Βέβαια, το μάθημα φέτος εξετάζεται στο τέλος της χρονιάς. Ο τρόπος εξέτασης είναι ο παρακάτω σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδαίεας:
      Η εξέταση περιλαμβάνει:
      α) ένα (1) θέμα θεωρίας αποτελούμενο από ερωτήσεις οι οποίες αναπτύσσονται γραπτώς και
      β) τρία (3) θέματα ασκήσεων – προβλημάτων τα οποία αναπτύσσονται στους υπολογιστές του εργαστηρίου, οι απαντήσεις των οποίων παραδίδονται από τους μαθητές/τριες σε αντίστοιχα ηλεκτρονικά αρχεία.
      Η τελική βαθμολογία προκύπτει κατά 40% από το θέμα της θεωρίας και κατά 60% (3 x 20%) από τις εργαστηριακές ασκήσεις.

1. Επανέρχομαι στον τρόπο εξέτασης του μαθήματος “Εφαρμογές Πληροφορικής” Α’ Λυκείου. Σύμφωνα με οδηγίες του σχολικού συμβούλου Πληροφορικής Βορείου Αιγαίου, η εξέταση περιλαμβάνει 4 (τέσσερα) θέματα. Δύο θεωρητικά θέματα και δύο ασκήσεις. Όλα τα θέματα είναι ισότιμα και αναπτύσσονται γραπτώς.
        Η ύλη του μαθήματος είναι αυτή που δημοσίευσε το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων με το ΦΕΚ 547/05-03-2014.

• Θανάσης στο 23 Ιανουαρίου, 2014 στις 8:05 μμ
    • Απάντηση

Ο βαθμός του συγκεκριμένου μαθήματος μετράει;

1. Καλησπέρα Θανάση,
      Ο βαθμός του συγκεκριμένου μαθήματος, μετράει κανονικά όπως όλα τα άλλα μαθήματα που διδάσκονται στην Α’ Λυκείου.

2. 168 σελίδες η ύλη της πληροφορικής!Είμαστε σοβαροί; Είμαι μαθήτρια της 1ης Λυκείου και δίνω το μάθημα της πληροφορικής μαζί με το μάθημα της ιστορίας!Σύνολο της ίλης που πρέπει να μελετήσω για να εξεταστώ;..272 σελίδες και το περιθώριο για διάβασμα 5 μέρες!!!
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!! ΟΧΙ ΡΟΜΠΟΤ!
    ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΙ!
    ΤΟ ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΟΙΚΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!
    ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο “ΑΓΑΠΗΤΟΣ” ΚΟΣ ΑΡΒΑΝΙΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;;;;…
    ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΑΜΟΡΦΩΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΙΟΝΑΚΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ!!!!!