1η κοινή αποστολή 3d εκτυπωμένων Ασπίδων Προστασίας

Την Παρασκευή 10/04/2020, απεστάλησαν τα πρώτα 49 3d εκτυπωμένα στελέχη Ασπίδων Προστασίας από το ΣΔΕ Μυτιλήνης, Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου και 1ο ΕΠΑΛ Γέρας.

Ταυτόχρονα, ακόμη τρία σχολεία του Ν. Λέσβου εκτυπώνουν 3d printed στελέχη Ασπίδων Προστασίας και την επόμενη εβδομάδα θα γίνει η 2η κοινή αποστολή.

Πρόκειται για τα σχολεία: 3ο Γυμνάσιο Μυτιλήνης, 4ο Γυμνάσιο Μυτιλήνης και 1ο ΕΠΑΛ Μυτιλήνης.

Το Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, συμμετέχει ενεργά, με 3d εκτυπώσεις, στην αντιμετώπιση του Covid-19.

Με βάση τις συνθήκες που βιώνουμε όλοι μας, δεν θα μπορούσαμε να λείπουμε, ως σχολική μονάδα, από μια προσπάθεια εξοπλισμού των νοσοκομείων της χώρας με 3d εκτυπωμένες ασπίδες προστασίας!

Σε συνεργασία με την ομάδα #Hellas_COVID19_3D_Printing_Supplies και με την έγκριση του Υπουργείου Υγείας που κρίνεται απαραίτητη, έχουμε ήδη ξεκινήσει τις εκτυπώσεις, οι οποίες συνεχίζονται ακατάπαυστα.