Instructions for diigo

Οδηγίες για το diigo

1. Επισκεφτείτε την σελίδα: https://www.diigo.com
  2. Κάντε εγγραφή κάνοντας κλικ στο Sign up.
  3. Πληκτρολογήστε Username, email και κωδικό (password) και κλικ στο κουμπί Continue.
  4. Αφού εγγραφείτε κανονικά στη συνέχεια κάντε κλικ στη επιλογή Sign in για να συνδεθείτε.
  5. Στην οριζόντια γραμμή μενού υπάρχουν οι εξής επιλογές: My Library, My Outliners, My Groups, Community, My Network
  6. Στο μενού My Library:

1

Κάνοντας κλικ στο κουμπί  +Add, ανοίγει το υπομενού με τις επιλογές Bookmark, Images, Note από όπου μπορούμε να προσθέσουμε αντίστοιχα, σελιδοδείκτη (url διεύθυνση), εικόνα, σημείωση. Υπάρχει η δυνατότητα για ιδιωτική (private) καταχώρηση.

Στο κουμπί +List προσθέτουμε μία λίστα (ιδιωτική ή δημόσια) με προσωπικά αντικείμενα.

1. Στο μενού Outliners:
  • Γιατί να δημιουργήσουμε το Outliner χαρακτηριστικό;
    • Για να δομήσουμε με καλύτερους τρόπους τις γνωστικές πληροφορίες
    • Για να βελτιώσουμε τη γνώση, τη συλλογή, την οργάνωση και την διαδικασία κοινής χρήσης.
  • Τι μπορείτε να κάνετε με το Outliner;
    • Οργανώσετε τι έχετε συλλέξει – σημειώσεις, εισαγωγικά, συνδέσεις, εικόνες, μαζί με τις σκέψεις σας
    • Κρατήστε σημειώσεις από συσκέψεις και τακτοποιήστε τα αποτελεσματικά
    • Οργανώστε εισαγωγικά για έργα γραφής σας
    • Δημιουργήστε μια αποτελεσματική διάρθρωση για το επόμενο χαρτί
  • Πώς να χρησιμοποιήσετε Diigo περίγραμμα (outliner);
    • Χρησιμοποιείστε το με το Diigo επέκταση ή με το Diigolet
      • Με τις επεκτάσεις Diigo ή με το Diigolet, μπορείτε να προσθέσετε σελιδοδείκτες και σημειώσεις σε ένα outliner άμεσα
    • Χρησιμοποιήστε το ως ένα αυτόνομο προϊόν για εκκρεμείς εργασίες σημειώσεων, κλπ
    • Κάποια καλούδια
      • Επικολλήσετε μια σύνδεση στο περίγραμμα (outlier). Ο τίτλος του Συνδέσμου θα γίνει υπερ-σύνδεσμος αυτόματα.
      • Σύρετε και αποθέστε κουκκίδες και τοποθετήστε τις ακριβώς εκεί που θέλετε.
      • Τοποθετήστε το ποντίκι πάνω από μια κουκκίδα, για να χρησιμοποιήσετε το ζουμ σαν χαρακτηριστικό γνώρισμα. Αυτό σας βοηθά να επικεντρωθείτε σε αυτό ακριβώς που επί του παρόντος εργάζεστε.
      • Αν οι σελιδοδείκτες σας περιέχουν σχολιασμό, μπορείτε να μετατρέψετε εύκολα τους σχολιασμούς σε νέα σημεία κουκκίδων.
      • Ελέγξτε τη βοήθεια για να δείτε περισσότερες συμβουλές.
  1. Στο μενού Μy Group , δημιουργούμε το δικό μας group.

2

1. Στο μενού Community, βρίσκουμε συνδέσεις άλλων μελών της κοινότητας diigo.

3

1. Τέλος, στο μενού My Network μπορούμε να προσθέσουμε άτομα που μας ακολουθούν.

4

Άδεια Creative CommonsΤο έργο με τίτλο Οδηγίες για το diigo από τον δημιουργό Νείρος Αντώνιος διατίθεται με την άδεια Creative Commons Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή 4.0 Διεθνές .