Τρόπος εξέτασης του μαθήματος “Εφαρμογές Πληροφορικής” Α’ ΓΕΛ, Προαγωγικές Εξετάσεις 2015

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 862 Β_2015, που αφορά την αξιολόγηση των μαθητών των Α’ και Β’ τάξεων Ημερησίων Γενικών Λυκείων και Β’ και Γ’ Εσπερινών Γενικών Λυκείων, ο τρόπος εξέτασης και βαθμολογίας του μαθήματος επιλογής “Εφαρμογές Πληροφορικής” της Α’ Λυκείου ΓΕΛ είναι ο εξής:

Η γραπτή εξέταση στο μάθημα Εφαρμογές Πληροφορικής στην Α΄ τάξη Ημερήσιου και Α΄ τάξη Εσπερινού Γενικού Λυκείου περιλαμβάνει θέματα διαβαθμισμένης δυσκολίας και συγκεκριμένα:
α) δύο (2) θέματα θεωρίας,
β) δύο (2) θέματα ασκήσεων ή προβλημάτων.
Τα θέματα θεωρίας αποτελούνται από ερωτήσεις διαφόρων τύπων με τις οποίες ελέγχονται η γνώση και η κατανόηση της θεωρίας, η κριτική ικανότητα των μαθητών, η ικανότητα αξιοποίησης θεωρητικών γνώσεων για την αξιολόγηση δεδομένων και την εξαγωγή συμπερασμάτων και η δυνατότητα παρουσίασής τους με σωστούς επιστημονικούς όρους και σωστό γραπτό λόγο.
Τα θέματα ασκήσεων ή προβλημάτων στοχεύουν στον έλεγχο της ικανότητας του μαθητή να χρησιμοποιεί, σε
συνδυασμό, γνώσεις ή δεξιότητες που απέκτησε για την επίλυσή τους.
Η βαθμολογία προκύπτει κατά 50% από τα θέματα της θεωρίας (2 x 25%) και κατά 50% από τις ασκήσεις ή τα
προβλήματα (2 x 25%).