animavit's blog

Απλά ένα ακόμα ιστολόγιο Blogs.sch.gr

Η-μάθηση ή μάθηση μέσω διαδικτύου

Απρ 20073

Το επόμενο βήμα: Wiki (συνεχίζεται…)

Τ-μάθημα

Με τη Νίκη Λαμπροπούλου και τον Δημήτρη Κονετά ξεκινήσαμε το τηλεμάθημα ‘Μέθοδος Σχεδίων Εργασίας’ (project) τον Νοέμβριο 2006. Το η-μάθημα έγινε στην πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (moodle@gsn). Το μάθημα είχε σαν κεντρικό θέμα τη Μέθοδο Project, που καθιερώθηκε πρόσφατα στα σχολεία, αφού αποτελεί πια μέρος της σχολικής ζωής. Στη διάρκεια φτιάξαμε και το ιστολόγιο του τηλεμαθήματος σε μια προσπάθεια να δοκιμάσουμε και ένα ‘άλλο’ εργαλείο επικοινωνίας, εξωτερικό αυτή τη φορά. Κι αυτό γιατί η υπηρεσία του ιστολογίου δεν ανήκει στην πλατφόρμα moodle του ΠΣΔ που φιλοξενεί το τηλεμάθημα. Η αλήθεια είναι πως είχε περισσότερες επισκέψεις από δημοσιεύσεις. Ένας από τους λόγος που σκεφτήκαμε ήταν ότι του έλειπε η ‘ταυτότητα’. Γιατί η συζήτηση και η επικοινωνία δεν αναπτύσσεται με ένα ‘απρόσωπο’ ιστολόγιο. Αυτή η σκέψη επιβεβαιώθηκε αργότερα από το ενδιαφέρον που έδειξαν οι περισσότεροι από τους συμμετέχοντες στο 2ο κύκλο με θέμα πάλι τη Μέθοδο και τα συνεργατικά εργαλεία. Συνεργατικά εργαλεία ονομάζουμε τα ιστολόγια, τα wiki και την τηλεδιάσκεψη, γιατί πιστεύουμε πως μπορούν να παίξουν θετικό ρόλο στη διαδικασία της μάθησης μέσω της συνεργασίας. Από τους πιο συνεπείς και ενεργά συμμετέχοντες η-μαθητές μας ήταν οι Ηλίας Οικονομάκος, Νίκος Μηνάογλου και Αλέξανδρος Γκίκας. Στην πραγματικότητα ήταν ΚΑΙ η-συμ-μαθητές μας, αφού μάθαμε -και ακόμη μαθαίνουμε- από την εμπειρία και τις γνώσεις τους. Έτσι, λίγους μήνες αργότερα, όλοι μαζί και παρέα με τον Παναγιώτη Καμπύλη ξεκινήσαμε το 2ο κύκλο (τέλος Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου 2007). ‘Η Μέθοδος Σχεδίων Εργασίας και τα διαδικτυακά συνεργατικά εργαλεία’ ολοκληρώθηκε στις 4 Απριλίου 2007 και περιλάμβανε τη δημιουργία ιστολογίων, συνεργασίες σε wikis που φτιάχτηκαν ειδικά για το μάθημα, παρουσιάσεις σε τηλεδιασκέψεις, συζητήσεις και μίνι-συνδιασκέψεις με τεχνολογίες VoIP (κυρίως Skype, και λιγότερο συχνά googletalk).

pm2_virt_clas_3.JPG

centralized_distributed_approach.gif

e-tutors_22.JPG

από κάτω από: Uncategorized| | 1 Σχόλιο »
Ένα Σχόλιο στο άρθρο

“Η-μάθηση ή μάθηση μέσω διαδικτύου”

1. 24 Οκτωβρίου, 2009 στις 11:58 πμ       Μαριάννα Έγραψε:

Αλήθεια, πού πήγαν τα αρχεία εικόνων;;;;;;

…λίγα λόγια για τις συστάσεις

Περί ιστολογίων, wikis και άλλων εργαλείων κυρίως 2ης γενιάς του παγκόσμιου ιστού η χρήση των οποίων θα μπορούσε να διευκολύνει τη μάθηση, τυπική, άτυπη, συνεχή και δια βίου, σε ατομικό και συνεργατικό πλαίσιο.

Σελίδες

Η Μαριάννα είναι βασικά καθηγήτρια αγγλικής γλώσσας, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στις μαθητοκεντρικές προσεγγίσεις, τη συνεργατική μάθηση, το ιστολογείν και τις διαδικτυακές κοινότητες μάθησης. Αυτή την εποχή διαμένει στο Ελσίνκι της Φινλανδίας όπου κάνει διδ. σπουδές στο ομώνυμο πανεπιστήμιο. Το θέμα, τι άλλο, τα κοινωνικά μέσα, και οι απόψεις των εκπαιδευτικών γι αυτά, καθώς και οι πρακτικές τους με αυτά.

web-2.jpg