Global warming – (Causes – effects -solutions)

Activity 1 Watch the following video:

What are the causes, effects and solutions of global warming?

Activity 2

What are the possible scenarios in your country

if climate change continues?

Choose an area

in Greece (Crete, Mani, Aegean Islands, Pindos etc.)

and write about 3 things what would happen

if temperatures kept increasing?

………………………………………………………………………………………………………………………………

Words & Images: Creative Writing through Art and Literature

Οι μαθητές των τμημάτων B1 και B2 του Ζαννείου Πειραματικού Γυμνασίου Πειραιά θα εμπνευστούν από πίνακες ζωγραφικής και αποσπάσματα Αγγλικής Λογοτεχνίας , θα χρησιμοποίησαν το ταλέντο και τη φαντασία τους,θα  συνεργαστούν  δουλεύοντας σε ομάδες, και με εργαλείο την αγγλική γλώσσα θα γράψουν τις δικές τους ιστορίες. Δεν γνώριζαν ούτε τους ζωγράφους, ούτε τους τίτλους των έργων.

Η δράση εντάσεται στην ενότητα Τέχνη των ΑΠΣ και ΔΕΠΠΣ αφορά τη διεπιστημονική και διαθεματική προσέγγιση στη διδασκαλία  και συμβάλλει στην απόκτηση ευρυτέρων γνώσεων των μαθητών μέσω της Αγγλικής γλώσσας.

Εκπαιδευτικοί στόχοι

• Οι μαθητές να παράγουν αυθεντικό γραπτό λόγο στην Αγγλική Γλώσσα με τη χρήση έργων τέχνης ως οπτικό ερέθισμα
  • Να χρησιμοποιήσουν τεχνικές ανάπτυξης αφηγηματικού λόγου (narrative techniques), και συγγραφής σύντομων διηγημάτων (short story writing)
  • Να μελετήσουν αυθεντικά έργα τέχνης στο ιστορικό τους πλαίσιο και να διευρύνουν τις γνώσεις τους σχετικά με  διάφορα ρεύματα, όπως του Ρομαντισμού, Ρεαλισμού, Ιμπρεσσιονισμού και σημαντικών  εκπροσώπων τους.  Συγχρόνως, να γνωρίσουν τον τόπο ή τις συνθήκες  κάτω από τις οποίες έδρασαν οι καλλιτέχνες.
  • Να εμβαθύνουν μέσα από ένα παιχνίδι έκφρασης και φαντασίας και να οξύνουν την κριτική τους στάση απέναντι σε καθιερωμένους καλλιτέχνες, έργα και κινήματα.
  • Να γίνει κατανοητό το ότι είναι αποδεκτή η διαφορετική αναγνώριση ενός έργου τέχνης  τόσο ώς προς τη μορφή όσο και ως προς το περιεχόμενο
  • Να εργασθούν σε ομάδες, να ανταλλάξουν ιδέες, να εκφραστούν  και να  δημιουργήσουν πρωτότυπες ιστορίες
  • Να εκπλαγούν ευχάριστα με τις δυνατότητες έκφρασης που έχουν στην Αγγλική γλώσσα, που είναι ζωντανό μέσο έκφρασης και δημιουργίας
  • Να συνειδητοποιήσουν ότι τα είδη τέχνης αλληλοδυνδέονται και λειτουργούν ως νέες πηγές έμπνευσης και έκφρασης.
  • Η επαφή με την τέχνη είναι από μόνη της εκπαιδευτική εμπειρία

AFISA2