Σχολική Εφημερίδα «ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΕΡΑΤΑΚΙΑ ανακαλύπτουν τον κόσμο» τεύχος 1ο

Νηπιαγωγείο Φιχτίου, Σχολικό Έτος 2019-2020

Η Σχολική Εφημερίδα «ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΕΡΑΤΑΚΙΑ ανακαλύπτουν τον κόσμο», εκδόθηκε στο πλαίσιο εφαρμογής παιδαγωγικών τεχνικών της Παιδαγωγικής Φρενέ (Freinet). Η επιλογή των άρθρων της εφημερίδας μας, καθώς και η επιλογή των εικόνων, έγιναν μαζί με τα παιδιά, μέσα από θεματικές ενότητες που υλοποιήσαμε διαθεματικά στο νηπιαγωγείο μας. Τα κείμενα υπαγορεύτηκαν από τα παιδιά στις νηπιαγωγούς. Η επιλογή του ονόματος της εφημερίδας μας, έγινε από το Συμβούλιο της τάξης, μετά από ψηφοφορία ανάμεσα σε διάφορα ονόματα που είχαν προτείνει τα παιδιά.

Λήψη αρχείου

Σκοπός αυτής της προσπάθειας ήταν ένα σχολείο ανοιχτό και ελεύθερο, δημοκρατικό και συνεργατικό, με σεβασμό σε όλους.   Τα παιδιά, με βιωματικό τρόπο, έμαθαν να συγκεντρώνουν πληροφορίες, να τις αξιολογούν και να τις αξιοποιούν, να επικοινωνούν, να εκφράζονται δημιουργικά, να παίρνουν πρωτοβουλίες,  να συνεργάζονται και να αλληλοβοηθιούνται, να αναλαμβάνουν υπευθυνότητες και να σέβονται τους άλλους και την ομάδα, να συζητούν και να συναποφασίζουν.