Σχολική Εφημερίδα «Η ΑΛΗΘΕΙΑ, το εφημεριδάκι της τάξης μας» τεύχος 3ο

Νηπιαγωγείο Νέας Κίου, 2ο τμήμα, Σχολικό Έτος 2018-2019

Η Σχολική Εφημερίδα «Η ΑΛΗΘΕΙΑ, το εφημεριδάκι της τάξης μας», εκδόθηκε στο πλαίσιο εφαρμογής στο τμήμα μας, του εκπαιδευτικού πιλοτικού προγράμματος εφαρμογής της Παιδαγωγικής Φρενέ (Freinet).

Σκοπός αυτής της προσπάθειας ήταν ένα σχολείο ανοιχτό και ελεύθερο, δημοκρατικό και συνεργατικό, με σεβασμό σε όλους.

Τα παιδιά, με βιωματικό τρόπο, έμαθαν να συγκεντρώνουν πληροφορίες, να τις αξιολογούν και να τις αξιοποιούν, να επικοινωνούν, να εκφράζονται δημιουργικά, να παίρνουν πρωτοβουλίες,  να συνεργάζονται και να αλληλοβοηθιούνται, να αναλαμβάνουν υπευθυνότητες και να σέβονται τους άλλους και την ομάδα, να συζητούν και να συναποφασίζουν.

Λήψη αρχείου

Το εκπαιδευτικό πιλοτικό πρόγραμμα της Παιδαγωγικής Φρενέ (Freinet), υλοποιήθηκε στα πλαίσια επιμόρφωσης εκπαιδευτικών από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής του ΥΠΠΕΘ, με τη συνεργασία του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, του Γαλλικού Δικτύου Φρενέ (ICEM) και της παιδαγωγικής ομάδας για τη διάδοση της Παιδαγωγικής Φρενέ στην Ελλάδα «ΤΟ ΣΚΑΣΙΑΡΧΕΙΟ – πειραματικοί ψηλαφισμοί για ένα σχολείο της κοινότητας».  Η επιλογή του ονόματος, η επιλογή των θεμάτων, τα κείμενα, οι ζωγραφιές, η επιλογή των εικόνων, έγιναν αποκλειστικά από τα παιδιά, μέσα από το Συμβούλιο της τάξης.