Ενημέρωση για την e-class της Ε’ τάξης

Μαρ 202029

Γεια σας παιδάκια μου!

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και την αγάπη σας!

Στην ηλεκτρονική μας τάξη έχουν γραφτεί μέχρι τώρα 35 παιδιά από την Ε δημοτικού.

Έτσι λοιπόν, αύριο Δευτέρα λέω να ξεκινήσουμε να δουλεύουμε εκεί σιγά σιγά περιμένοντας και μερικά παιδιά ακόμα να ολοκληρώσουν την εγγραφή τους!

Επομένως, μπείτε αύριο Δευτέρα, 30/03/2020 στην e-class της τάξης σας, όποια ώρα σας βολεύει!!

Η διεύθυνση για την Ε τάξη των Αγγλικών είναι  https://eclass.sch.gr/courses/9050904101/

Για να μπείτε συνδεθείτε με το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης σας από το ΠΣΔ!

Αφού μπείτε θα δείτε στα αριστερά τον «Τοίχο» του μαθήματος! Πατήστε και μεταφερθείτε λοιπόν στον Τοίχο μας.

Εκεί θα βρείτε:

1. Ένα βίντεο για το Λονδίνο, το οποίο θέλω να δείτε και μετά πηγαίνοντας κάτω αριστερά στα σχόλια να αφήσετε ένα σχόλιο στα αγγλικά (έχω κάνει την αρχή εγώ)!Μπορείτε να γράψετε μια λέξη, μια φράση, ολόκληρη πρόταση -ό,τι θέλετε- και μη ξεχάσετε να πατήσετε υποβολή!! Επίσης, μπορείτε πατώντας το χεράκι να κάνετε like, αν σας άρεσε το video!
  2. Ένα video/quiz για το φαγητό στη Μ. Βρετανία. Δείτε το πατώντας τον σύνδεσμο British Food. Το video/quiz ανά διαστήματα σταματά και σας ζητά να απαντήσετε σε μια ερώτηση σχετική με το video.Αφού απαντήσετε παίρνετε άμεσα ανατροφοδότηση, και συνεχίζετε πατώντας το μπλε βελάκι στα δεξιά. Πάνω δεξιά καταγράφεται και το σκορ σας! Έχει ενδιαφέρον! Δοκιμάστε το!!! Αφού ολοκληρώσετε αυτή τη δοκιμασία αφήστε ένα σχόλιο στα αγγλικά στον τοίχο μας, όπως και στην άσκηση 1 (μη ξεχάσετε να πατήσετε υποβολή)!!!
  3. Στον «Τοίχο» επίσης μπορείτε να αφήσετε ένα σύντομο μήνυμα/χαιρετισμό στα αγγλικά! Δοκιμάστε το! Θα με χαροποιήσει ιδιαίτερα!
  4. Τέλος, μπορείτε να πάτε στην ενότητα 7 (UNIT 7) της ηλεκτρονικής μας τάξης και να κάνετε το online self-assessment quiz (τεστ αυτό-αξιολόγησης- επαναληπτικό-) πατώντας το εικονίδιο!!!Η δοκιμασία σας δίνει αυτόματα ανατροφοδότηση αφού την ολοκληρώσετε. Μπορείτε επίσης να κάνετε τη δραστηριότητα όσες φορές θέλετε για να βελτιώσετε τυχόν λάθη σας! Είναι super cool, θα με θυμηθείτε!!!

Παιδάκια θυμηθείτε:

Στην ασύγχρονη εκπαίδευση ο κάθε μαθητής και η κάθε μαθήτρια δουλεύει στους δικούς του/της χρόνους και ρυθμούς! Οπότε no stress!!

Η προθεσμία μας ωστόσο για τις πρώτες εισαγωγικές ασκήσεις “προθέρμανσης”, είναι μέχρι και την Τετάρτη, 1/04/2020, 23.59.

Μην αγχώνεστε!

Για όλους μας είναι όλα πολύ καινούρια, αλλά με συνεργασία, επιμονή και θετική σκέψη θα τα καταφέρουμε!

Έχω στείλει και μήνυμα μέσα από την πλατφόρμα και λογικά έχει έρθει στους προσωπικούς σας λογαριασμούς του ΠΣΔ (σε όσους/όσες έχουν αποκτήσει ενεργό λογαριασμό, εννοώ)!!!

Αν κάποιοι αντιμετωπίζετε πρόβλημα με τον λογαριασμό σας παρακαλώ επικοινωνήστε με τον δάσκαλο ή τη δασκάλα σας. Αν αντιμετωπίζετε πρόβλημα με την εγγραφή σας στο μάθημα μου παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου στο angelitaki@sch.gr

από κάτω από: 4parents (ή η Γωνιά του Γονιού), 4students (ή η Γωνιά των μαθητών), e-class| με ετικέτα  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημέρωση για την e-class της Ε’ τάξης

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Μάρτιος 2020