Μικρά Βιβλία για τους ήρωες του ΄21

Τα Μικρά Βιβλία αφορούν την παρουσίαση ηρώων του 1821 με τη χρήση του λογισμικού  Microsoft Office Publisher ή word template. Τα κείμενα πληκτρολογούνται στον υπολογιστή και τα σχέδια μπορούν να γίνουν ψηφιακά ή από τους ίδιους τους μαθητές.

Οι μαθητές  με χαρά και ενθουσιασμό έγραψαν σε ηλεκτρονική αλλά και σε χειρόγραφη μορφή ένα βιβλιαράκι αφιέρωμα στον εθνικό μας ποιητή Διονύσιο Σολωμό και ένα για την ηρωίδα Μαντώ Μαυρογένους.

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά Παιχνίδια, Ιστορία | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μικρά Βιβλία για τους ήρωες του ΄21

Παιχνίδι γνώσεων

Ο σκοπός του παιχνιδιού που δημιουργήθηκε από τους μαθητές είναι να ψυχαγωγήσει αλλά κυρίως να εμπλουτίσει τις γνώσεις σας για την επανάσταση του 1821.

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά Παιχνίδια, Ιστορία | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παιχνίδι γνώσεων

Η κλιματική αλλαγή είναι εδώ!

Δημιουργία αφίσας με θέμα τα ανακυκλώσιμα υλικά και τη διάρκεια ζωής τους.

Εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς ότι τα πλαστικά απορρίμματα αποτελούν πλέον μια από τις μεγαλύτερες απειλές για τον πλανήτη μας. Κι όμως, 40% του πλαστικού χρησιμοποιείται μόνο μία φορά και στη συνέχεια πετιέται, γι΄αυτό περιορίζουμε όσο μπορούμε τα πλαστικά μιας χρήσης και ανακυκλώνουμε!!

266252885 595427198386053 5746879530941371347 n

Ζωγραφίζουμε για το περιβάλλον και το μέλλον του πλανήτη

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Περιβαλλοντικά θέματα | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η κλιματική αλλαγή είναι εδώ!

Το Μέλλον της Γης είναι στα χέρια μας!

266252885 595427198386053 5746879530941371347 n

Ολοκληρώθηκαν οι δράσεις ευαισθητοποίησης των μαθητών για το Περιβάλλον και τον πλανήτη μας συντάσσοντας επιστολές που επιδιώκουν να αναδείξουν τη σημασία της συμμετοχής και της κινητοποίησης μικρών και μεγάλων στον αγώνα για την προστασία του φυσικού οικοσυστήματος του πλανήτη μας. Θα τα καταφέρουν; Τι λέτε;

Με τις επιστολές αυτές σας καλούμε να επενδύσουμε στις αρχές και τις αξίες της οικολογίας και της περιβαλλοντικής αφύπνισης για μια πόλη με πράσινο και ποιότητα ζωής.

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Περιβαλλοντικά θέματα | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Μέλλον της Γης είναι στα χέρια μας!