Στα πλαίσια των επιμορφωτικών δράσεων του 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής θα διεξαχθεί διαδικτυακό σεμινάριο (Webinar) για τους εκπαιδευτικούς Αγγλικής Γλώσσας ΔΕ Δ΄ Αθήνας,  στ0 οποίο δύνανται να συμμετέχουν και εκπαιδευτικοί ΠΕ06 ΠΕ Δ΄ Αθήνας, την Πέμπτη8 Απριλίου 2021 (18:00 – 20:30), με  τίτλο:

«Προτάσεις αξιοποίησης και εμπλουτισμού διδακτικού σεναρίου με τη χρήση ψηφιακών εφαρμογών».
Το ιστοσεμινάριο διοργανώνεται από τη Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ06 στο 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής κ. Μαρία Ανδριτσοπούλου και προσκεκλημένοι εισηγητές είναι:
α) Ο κ. Μιχάλης Τουραμπέλης (Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου, M.Ed in TESOL, Επιμορφωτής Β΄ Επιπέδου στις ΤΠΕ). Δημιουργός της διδακτικής ενότητας της Α’ Λυκείου, η οποία αναφέρεται στη βιογραφία και το πλούσιο έργο του διακεκριμένου Ολλανδού ζωγράφου Vincent Van Gogh. Ο εισηγητής θα την παρουσιάσει εμπλουτισμένη με διαδραστικές δραστηριότητες, που αξιοποιούν  κατάλληλα ψηφιακά εργαλεία, στο πλαίσιο μιας διαθεματικής διασύνδεσης της Αγγλικής γλώσσας με την Αισθητική Αγωγή.

β) Η κ. Χριστίνα Δρακοπούλου (Εκπαιδευτικός Αγγλικής γλώσσας στο Πρότυπο Γυμνάσιο της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, M.Ed TESOL/Linguistics στο ΕΑΠ – Επιμορφώτρια Β΄ Επιπέδου στις ΤΠΕ]. Η εισηγήτρια θα παρουσιάσει ένα εμπλουτισμένο διδακτικό σενάριο επιχειρώντας να συνδυάσει τη μέθοδο CLIL (Content and Language Integrated Learning), τους πολυγραμματισμούς και τον κοινωνικό εποικοδομητισμό.
Όλο το υλικό θα διατεθεί στους εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν για περαιτέρω επεξεργασία και χρήση.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Ετικέτες: , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.