ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΔΙΗΜΕΡΙΔΑ: “Προκλήσεις και προτάσεις στη διδασκαλία της Αγγλικής Γλώσσας στα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ)”  – ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΗΜΕΡΙΔΑ

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΔΙΗΜΕΡΙΔΑ

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη την Παρασκευή 5/2/2021 (17.30-20.30) και το  Σάββατο 6/2/2021 (09.30-16.30) η πανελλαδική διαδικτυακή διημερίδα με θέμα: “Προκλήσεις και προτάσεις στη διδασκαλία της Αγγλικής Γλώσσας στα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ)”. Η διημερίδα φιλοξενήθηκε στο κανάλι του ΠΕΚΕΣ Κρήτης, από όπου μεταδόθηκε ζωντανά μέσω livestreaming και παραμένει διαθέσιμη σε όλους στους παρακάτω συνδέσμους:

Σκοπός της δράσης ήταν η αξιοποίηση της εμπειρίας και των διδακτικών πρακτικών των εκπαιδευτικών ΠΕ06 για τη διδασκαλία της αγγλικής γλώσσας στα ΕΠΑ.Λ. Παράλληλα, αποσκοπούσε στην ανάπτυξη κουλτούρας συνεργασίας και την αμοιβαία ανταλλαγή ιδεών μεταξύ των μελών της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας.

Τη διημερίδα χαιρέτησαν:

• Η Υφυπουργός Παιδείας & Θρησκευμάτων, κ. Ζέτα Μακρή
  • Από τη Διεύθυνση Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του ΥΠΑΙΘ, ο κ. Ιωάννης  Καπουτσής
  • Ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής, κ. Γεώργος Κόσυβας
  • Ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Αλέξανδρος Κόπτσης
  • Από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, η κ. Θάλεια  Χατζηγιάνογλου
  • Η Οργανωτική Συντονίστρια του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης, κ. Ειρήνη Βιδάκη
  • Ο Οργανωτικός Συντονιστής του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας, κ. Σπυρίδων Παπαδάκης
  • Ο Οργανωτικός Συντονιστής του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής, κ. Καμήλος

Τη διημερίδα παρακολούθησαν στελέχη εκπαίδευσης, πανεπιστημιακοί δάσκαλοι και μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικών ΠΕ06 Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αλλά και άλλων κλάδων.

Όλες οι εισηγήσεις με τα σχετικά αποσπάσματα βίντεο βρίσκονται στο διαδραστικό πρόγραμμα που ακολουθεί:

Δείτε όλες τις λεπτομέρειες στο Διαδραστικό Πρόγραμμα

Οι εισηγήσεις και οι  ερωτήσεις που έγιναν, καθώς και τα στοιχεία της αποτίμησης της διημερίδας θα αποτελέσουν στοιχεία αποδελτίωσης και μελέτης ώστε να συμπεριληφθούν σε προτάσεις μας προς το ΥΠΑΙΘ και ΙΕΠ. Στόχος των προτάσεων θα είναι η βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης και ο καλύτερος σχεδιασμός των επιμορφωτικών προγραμμάτων που αφορούν στη διδακτική διεργασία και στους εκπαιδευτικούς Αγγλικής Γλώσσας που διδάσκουν στα ΕΠΑ.Λ.

Οι Διοργανωτές

Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ06 (Αγγλικής Γλώσσας)

• Μαριάνθη Αλεξανδροπούλου – ΣΕΕ ΠΕ06 – 1ο  & 2ο  ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Ιονίων Νήσων
  • Αλεξάνδρα Αναστασιάδου – ΣΕΕ ΠΕ06 – 3ο ΠΕ..ΚΕ.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας
  • Μαρία Ανδριτσοπούλου – ΣΕΕ ΠΕ06 – 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής
  • Αθηνά Βρεττού – ΣΕΕ ΠΕ06 – 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας
  • Γεωργία Δελημπανίδου – ΣΕΕ ΠΕ06 – 2ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας
  • Ευαγγελία Καραγιάννη – ΣΕΕ ΠΕ06 – 5ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής
  • Αρετή Κεραμίδα – ΣΕΕ ΠΕ06 – ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Ηπείρου
  • Θεόδωρος Μανιάκας – ΣΕΕ ΠΕ06 – 1ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας
  • Δέσποινα Μαυροβουνιώτη – ΣΕΕ ΠΕ06 – ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Στερεάς Ελλάδας
  • Μαρία Λίλα Μηνιώτη – ΣΕΕ ΠΕ06 – 1ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Β. Αιγαίου
  • Μαριάνθη Μπατσίλα – ΣΕΕ ΠΕ06 – ΠΕ.ΚΕ.Σ. Θεσσαλίας
  • Αναστασία Παναγιωτίδου – ΣΕΕ ΠΕ06 – ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αν. Μακεδονίας-Θράκης
  • Ελένη Παπαδοπούλου – ΣΕΕ ΠΕ06 -1o & 2o ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου
  • Νίκος Ποζουκίδης – ΣΕΕ ΠΕ06 – ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Μακεδονίας
  • Ελένη Πουλλά – ΣΕΕ ΠΕ06 – ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης
  • Ουρανία Σαρρή – ΣΕΕ ΠΕ06 – ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου
  • Γρηγόρης Σκιαδάς – ΣΕΕ ΠΕ06 – ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας
  • Βελισσάριος Χούσος – ΣΕΕ ΠΕ06 – 3ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

Τεχνική Υποστήριξη Διαδικτυακής Διημερίδας

• Σταύρος Λαγός, Εκπαιδευτικός ΠΕ86, ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κρήτης
  • Βασίλης Ορφανάκης, Εκπαιδευτικός ΠΕ86, ΠΛΗΝΕΤ Λασιθίου, Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λασιθίου

Επιμέλεια Αφίσας Διημερίδας: Βασιλική Σοφρά, ΣΕΕ ΠΕ08 (Εικαστικών), 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Ετικέτες: , , , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.