Μεγάλη Παρασκευή, Μεγάλο Σάββατο και Κυριακή της Ανάστασης

ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ
Ο Ιωσήφ από την Αριμαθαία ζητά από τον Πιλάτο να πάρει το Σώμα του Χριστού για να το θάψει.
Μαζί του και κάποιες γυναίκες, η Παναγία καθώς και ο μαθητής του ο Ιωάννης .

Τοποθετούν το Σώμα του Κυρίου σε
κάτασπρο σεντόνι και το αλείφουν με
μύρα.
Το ενταφιάζουν σε καινούριο μνήμα και
κλείνουν την είσοδο με μια μεγάλη
πέτρα.

Στις εκκλησίες ψέλνεται το “Η ζωή εν τάφω” :

Πολλοί ζωγράφοι έχουν  επηρεαστεί από τις ιστορίες  της εκκλησίας, όπως ο Δομήνικος Θεοτοκόπουλος ή αλλιώς El Greco.

Όμως και γλύπτες όπως ο Μικελάντζελο με το γλυπτό του Πιέτα που βρίσκεται στο Βατικανό της Ρώμης.

Επιτάφιος

Στις εκκλησίες στολίζονται οι επιτάφιοι από γυναίκες και παιδιά με όμορφα λουλούδια της εποχής, κρινάκια , πασχαλιές , μαργαρίτες και άλλα πολύχρωμα λουλούδια. Και την Μεγάλη Παρασκευή περιφέρονται στις γειτονιές, και όλοι οι πιστοί με το κεράκι τους ακολουθούν την μεγάλη πορεία με κατάνυξη και αργό βηματισμό.

Σε αυτό το βίντεο βλέπουμε την περιφορά του επιταφίου στην εκκλησία του Αγ. Γεωργίου του κάστρου της Χίου.

Και το “Η ζωή εν Τάφω” από την παιδική χορωδία του Σπύρου Λάμπρου :

Μεγάλο Σάββατο

Το Μεγάλο Σάββατο η  Ορθόδοξη εκκλησία γιορτάζει τη κάθοδο του Χριστού στον Άδη.

Το πρωί εορτάζεται στην εκκλησία η πρώτη Ανάσταση. Τα μεσάνυχτα του Μεγάλου Σαββάτου προς Κυριακή του Πάσχα εορτάζεται κατά το ορθόδοξο τυπικό η Ανάσταση του Χριστού. Είναι το μόνο Σάββατο του χρόνου κατά το οποίο νηστεύεται και το λάδι. Το Μεγάλο Σάββατο το βράδυ πάμε στις εκκλησίες με τις λαμπάδες που μας δίνουν ο νονός ή η νονά και τα μεσάνυχτα που μαθαίνουμε το χαρμόσυνο μήνυμα ότι αναστήθηκε ο Χριστός ο Παπάς ψέλνει “Δεύτε λάβετε φως” και όλοι οι πιστοί παίρνουμε το άγιο φως ο ένας από την λαμπάδα του άλλου δίνοντας την ευχή : “Χριστός Ανέστη” και ο άλλος απαντώντας “αληθώς ανέστη”.

Έθιμα του Μεγάλου Σαββάτου είναι :

Η Ανάσταση στο Λεωνίδιο με τα αερόστατα :

Η Ανάσταση στην Χίο με τον ρουκετοπόλεμο :

Ο ρουκετοπόλεμος είναι ένα έθιμο που τηρείται κάθε Πάσχα στο Βροντάδο της Χίου κατά το οποίο το βράδυ της Ανάστασης χιλιάδες αυτοσχέδιες ρουκέτες εκτοξεύονται ανάμεσα στις δυο εκκλησίες της περιοχής, την Παναγία Ερειθιανή και τον Άγιο Μάρκο. Οι Παναγούσοι (ενορίτες της Παναγίας Ερειθιανής) έχουν ως στόχο να πετύχουν με τις ρουκέτες τους τον τρούλο και το έμβλημα του Αγίου Μάρκου ενώ οι Αγιομαρκούσοι (ενορίτες του Αγίου Μάρκου) το ρολόι του καμπαναριού της Παναγίας Ερειθιανής. Η προετοιμασία γίνεται αρκετούς μήνες πριν όπου οι ομάδες των δύο ενοριών φτιάχνουν το “εκρηκτικό κοκτέιλ” από κάρβουνο, νίτρο και θειάφι και το τοποθετούν στις ρουκέτες. Το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου οι ρουκέτες στήνονται σε ξύλινες βάσεις, τους ρουκετοσύρτες, προκειμένου να πάρουν την κατάλληλη τροχιά και να πετύχουν το στόχο τους. Ο ανοιξιάτικος ουρανός κατακλύζεται από τις πολύχρωμες λάμψεις και τους κρότους χιλιάδων φλεγόμενων ρουκετών που δημιουργούν μια φαντασμαγορική ατμόσφαιρα εντυπωσιάζοντας όλους τους επισκέπτες. Το έθιμο έχει τις ρίζες του την περίοδο της Τουρκοκρατίας, όπου οι Βρονταδούσοι χρησιμοποιούσαν μικρά κανόνια με δυνατούς κρότους για τον εορτασμό του Πάσχα, αλλά οι Τούρκοι υπό το φόβο ότι θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν εναντίον τους, τα απαγόρεψαν και τα αντικατέστησαν με αυτοσχέδιες ρουκέτες. Την Κυριακή του Πάσχα γίνεται η καταμέτρηση των ρουκετών που βρήκαν το στόχο τους και αναδεικνύεται ο νικητής. Οι δύο “αντίπαλες” ενορίες δίνουν ξανά ραντεβού για την επόμενη χρονιά διατηρώντας έτσι την παράδοση πολλών χρόνων.

(πηγή : βίντεο Konstantinos Mil. Anagnostou – www.chiosphotos.gr)

Αγιογραφία “Η Ανάσταση Του Χριστού”.

Κυριακή Ανάσταση.

Το πρωί της Κυριακής οι μυροφόρες ξεκίνησαν να
πάνε στο μνήμα και να αλείψουν το Σώμα του
Χριστού με μύρα. Είδαν όμως την πέτρα να έχει
φύγει μπροστά από τον τάφο και το σώμα του
Χριστού να λείπει.

Ο Άγγελος τους είπε:
«Ξέρω ότι ζητάτε τον Ιησού τον
εσταυρωμένο. Δεν είναι εδώ.
Αναστήθηκε, όπως το έχει πει.»

Καθώς οι μυροφόρες έτρεχαν να πουν το
μήνυμα του Άγγελου στους μαθητές του Χριστού
βλέπουν μπροστά τους τον αναστημένο Χριστό.
Εκείνος τις είπε:
-Χαίρετε. Μη φοβάστε.
Πείτε το στα αδέρφια μου
ότι θα συναντηθούμε στη
Γαλιλαία.

Μπορούμε να δούμε το βίντεο της Ανάστασης του Χριστού :

Νηπιαγωγάκια και μανούλες σας προτείνουμε δύο όμορφα παραμύθια.

Το Δέντρο που έδινε” είναι ένα παραμύθι που μιλάει για την αγάπη. Όπως η μηλιά αγαπούσε το αγόρι έτσι και ο Χριστός αγαπούσε τους ανθρώπους. Η μηλιά θυσιάστηκε για το αγόρι και ο Χριστός σταυρώθηκε για τους ανθρώπους.

Και το παραμύθι “Τα τρία δέντρα”:

Αφού διαβάσετε το παραμύθι κάνετε ερωτήσεις στα παιδιά Τι ήθελε να γίνει το 1ο δέντρο,τι το2ο και τι το 3ο ;

Πραγματοποιήθηκαν τα όνειρα των δέντρων; Τι έγινε τελικά το πρώτο δέντρο , τι το δεύτερο και τι το τρίτο;

Ποιος γεννήθηκε στο 1ο δέντρο,που είχε γίνει τι;( παχνί) Ποιος μπήκε στο ψαροκάικο που έγινε το 2ο δέντρο; Στο τρίτο δέντρο που έγινε σταυρός,ποιος σταυρώθηκε ;

Ζωγραφίζουμε τι μας έκανε εντύπωση απο το παραμύθι.

Επίσης μία ιδέα για κατασκευή κάρτα λαγουδάκι, από βίντεο στο youtube :

Κατασκευή επιτραπέζιο με πασχαλινά αυγουλάκια :

Οι πιστοί για 40 μέρες μετά το Πάσχα όταν συναντιούνται οπουδήποτε δεν χαιρετιούνται με τον συνηθισμένο τρόπο, αλλά με το «Χριστός Ανέστη και Αληθώς Ανέστη». Η Εκκλησία μας για 40 μέρες μετά το Πάσχα έχει καθιερώσει και την λεγόμενη Αναστάσιμη Προσευχή.

Έθιμα του Πάσχα είναι να τσουγκρίζουμε τα αυγά και να τρώμε όλοι μαζί γύρω από το γιορτινό τραπέζι.

Την Κυριακή ψήνουμε το αρνί , χορεύουμε παραδοσιακούς χορούς και γιορτάζουμε όλοι μαζί, για την Ανάσταση του Χριστού και την ελπίδα που μας δίνει ότι όλα θα πάνε καλά και όλες οι δυσκολίες θα περάσουν .

easter-food.jpg
Σε όλους λοιπόν ευχόμαστε οι κυρίες σας κ.Σούλα , κ. Ανδριάνα και κ. Ελένη

Βάζω στην σειρά τις εικόνες :
Ένωσε τα μισά αυγά :
Ποιος λαγός ταιριάζει , ανάλογα το πόσα αυγά υπάρχουν , επιλέγουμε το λαγό με τον σωστό αριθμό:
Τα λέμε από την άλλη εβδομάδα με καινούργιες ιδέες!!! Φιλάκια πολλά!!!