ΑΝΔΡΟΥΛΙΔΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ερωτηματολόγιο

Αξιολόγηση blog

from the fractal lab

“from the fractal lab” από mauxuam xxx διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-sa-4.0

Το ιστολόγιο που επέλεξα προς αξιολόγηση βρίσκεται στον σύνδεσμο https://blogs.sch.gr/iokaragi/ και είναι το επίσημο ιστολόγιο του Γιάννη  Καραγιάννη τ. Σχολικού Συμβούλου Μαθηματικών  και νυν Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ03 του Νομού Δωδεκανήσου.

Τα θέματα που δημοσιεύει σε ό,τι αφορά στην επικαιρότητα είναι οι ανακοινώσεις του Υπουργείου Παιδείας ,Έρευνας και Θρησκευμάτων καθώς και  των επίσημων εκπαιδευτικών φορέων της πολιτείας και φυσικά μαθηματικά θέματα με την ευθύνη του διαχειριστή του.

Η αξιολόγηση βασίστηκε στους εξής άξονες

• Την πρωτοτυπία
  • Την ελκυστικότητα της σελίδας
  • Τη λειτουργικότητά της
  • Τις διασυνδέσεις που διαθέτει
  • Τη διαδραστικότητα
  • Την αξιοποίηση εργαλείων του web2.0.

Ενδιαφέρουσα και πλήρης κατασκευή ιστολογίου. Ο συγγραφέας φαίνεται ότι παρακολουθεί και εμπλουτίζει συνεχώς το περιεχόμενο του ιστολογίου. Οι αναρτήσεις έχουν κατηγοριοποιηθεί κατά τάξη και θέμα με αποτέλεσμα η πλοήγηση του χρήστη να είναι εύκολη.

Χρησιμοποιεί μια σειρά εργαλείων για την παρουσίαση των θεμάτων που επιθυμεί όπως αρχεία PDF, video, παρουσιάσεις, online τεστ για αυτοαξιολόγηση. Διαθέτει συνδέσμους που οδηγούν σ’  άλλες ιστοσελίδες και πηγές. Αναφέρει τις πηγές απο τις οποίες αντλεί το υλικό του κάθε άρθρου του.

Δεν έχει κάποια πρωτοτυπία ούτε έχει κάποιο ιδιαίτερο Design. Δεν παρέχει δυνατότητα διαδραστικότητας με τους αναγνώστες (σχόλια, δυνατότητα εμπλουτισμου άρθρων από τους αναγνώστες) επίσης δεν παρέχεται η δυνατότητα μετάφρασης παρόλα αυτά ανήκει στην κατηγορία των ιστολογίων που σε ελκύει για διερεύνηση και λόγω της καλής δομής, και του στοχευέμενου περιεχομένου του, θεωρώ ότι είναι ένα ιστολόγιο στο οποίο μπορείς και θέλεις  να ανατρέξεις για άντληση νέων πληροφοριών.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αξιολόγηση blog

Καλημέρα κόσμε!